X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Malarski portret... kościoła

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 10:00
W kolejnej audycji z cyklu "Jest taki obraz" rozmawialiśmy o obrazie Pietera Jansza Saenredama znajdującym się w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Audio
  • Grażyna Bastek o "Kościele św. Bawona" Pietera Jansza Saenredama
Malarski portret... kościoła
Foto: National Gallery of Scotland/Wikipedia.domena publiczna

Pieter Jansz Saenredam (1597-1665) – holenderski malarz i grafik, nazywany portrecistą kościołów. Urodził się w rodzinie grawera i kartografa Jana Pietersza Saenredama. W 1612 przeniósł się z rodziną do Haarlemu. Był uczniem Pietera Fransza de Grebbera.

Malował architekturę, interesowały go szczególnie wnętrza kościołów. Jego ulubioną świątynią był kościół św. Bawona w Haarlemie (12 na 60 obrazów), gdzie został pochowany. Malował też w Utrechcie, Amsterdamie, Alkmaar, Rhenen i Assendelft. Oddawał najdrobniejsze szczegóły architektoniczne przedstawianych obiektów, wykorzystywał efekty świetlne i cienie, często idealizując rzeczywistość, podkreślając doskonałość proporcji i czystość kompozycji.

W Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się obraz z 1635 roku przedstawiający wnętrze kościoła św. Bawona w Haarlemie. Przed remontem galerii łatwo było ten obraz przegapić, ale teraz jest bardziej zauważalny. Mimo iż przedstawia konkretny kościół to wnętrze nie jest do końca realistyczne. W miarę powstawania kolejnych wersji przygotowawczych widok kościoła był zawężany. Trudno to zrozumieć i prawdopodobnie został wtórnie przecięty.

W obrazie widać to, co zrobiła reformacja – wyczyszczenie kościoła z obrazów i dekoracji. O ile znajdują się one jeszcze na szkicach i rysunkach o tyle na obrazie jest ich już znacznie mniej.

Do wysłuchania opowieści Grażyny Bastek zaprasza Michał Montowski

Zobacz więcej na temat: Grażyna Bastek malarstwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak