X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krystian Lupa: Bernhard jest moim koniem trojańskim

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 18:00
- Artysta bardziej zaawansowany w drodze może stać się wyjątkowym wehikułem i zaprowadzić nas w podróż, której inaczej nie moglibyśmy odbyć - wyjaśnił znakomity reżyser teatralny, opowiadając o "Wycince Holzfällen", czyli swoim kolejnym spektaklu opartym na tekście Thomasa Bernharda.
Audio
  • Krystian Lupa: Bernhard jest moim koniem trojańskim (Wybieram Dwójkę)
  • Justyna Nowicka rozmawia z Andrzejem Dobberem (Wybieram Dwójkę)
  • Mariusz Szczygieł o Dowodach na Istnienie (Wybieram Dwójkę)
Krystian Lupa
Krystian Lupa Foto: PAP/ Andrzej Rybczyński

Jak powiedział Krystian Lupa, tym razem chodzi nie o jednostkę, lecz o grupę. "Wycinka Holzfällen" jest bowiem opowieścią o "artystycznej kolacji" dawnych przyjaciół tworzących niegdyś nieformalną grupę twórczą. Spotkanie przeradza się w stypę po śmierci jednej z bohaterek. Zebrani nie tyle wspominają zmarłą, co pozwalają sobie na "wolność" wypowiedzenia skrywanych i nieświadomych lęków, pretensji, zranień i roszczeń. Niegdysiejsza bohema energię rebelii zamieniła na państwowe kontrakty, sowite honoraria, ordery i posady…

- Chodzi o proces deformowania artysty i jego tworu - wyjaśnił reżyser. - Sam mam w pamięci podobną artystyczną komunę z lat 60. i 70. Losy jej członków bardzo różnie się potem potoczyły… - zaznaczył, dodając, że równie osobisty charakter miała dla niego praca nad spektaklem "Fabryka" opowiadającym o środowisku twórczym skupionym wokół Andy'ego Warhola.

Ponadto Krystian Lupa wyraził swój stosunek do niedawnego zamieszania wokół Teatru Polskiego we Wrocławiu, w którym powstaje jego "Wycinka Holzfällen", i podkreślił, że dolnośląska scena powinna zyskać status sceny narodowej.

W "Wybieram Dwójkę" przedstawiliśmy również rozmowę z Andrzejem Doberem, odtwórcą tytułowej partii jednej z najwspanialszych oper Verdiego – "Rigoletta" – podczas obchodów jubileuszu 60-lecia Opery Krakowskiej. Spotkaliśmy się także z Mariuszem Szczygłem, z którym mówiliśmy m.in. o nowym wydawnictwie Instytutu Reportażu. Ta oficyna nazywa się Dowody na Istnienie.
Program poprowadziła Katarzyna Nowak.
mm/mat. prasowe Teatru Polskiego we Wroclawiu/ ac

Zobacz więcej na temat: Krystian Lupa TEATR Wrocław
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tomasz Kot – aktor do ról specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 12:00
- To nie jest łatwe wcielić się w osobę, która funkcjonuje w świadomości wszystkich Polaków - przyznaje Tomasz Kot, odtwórca roli prof. Zbigniewa Religi. - Pracowałem pod ogromną presją, zwłaszcza, że miałem w głowie komentarze internautów, którzy jednoznacznie stwierdzili, że do tej roli nie nadaję się.
rozwiń zwiń