X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Strażniczka pamięci o Elżbiecie Chojnackiej

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 17:00
- Jej osobowość prowokowała kompozytorów do pisania dla niej utworów, które oddawały dynamizm, pasję i drapieżność jej charakteru  – mówiła w Dwójce Aleksandra Gajecka-Antosiewicz z Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej.
Audio
  • Aleksandra Gajecka-Antosiewicz o promowaniu twórczości Elżbiety Chojnackiej (Wybieram Dwójkę)
Elżbieta Chojnacka, Poznań 1998 r.
Elżbieta Chojnacka, Poznań 1998 r. Foto: PAP/CAF Remigiusz Sikora

klawesyn1200.jpg
"Elżbieta Chojnacka stworzyła nową epokę w muzyce klawesynowej"

Aleksandra Gajecka-Antosiewicz była uczennicą wybitnej klawesynistki, ale jej relacja z Elżbietą Chojnacką nie ograniczała się do zdobywania wiedzy. – Traktowała mnie jak córkę. Pokłady macierzyństwa były w niej tak ogromne, że jak byłam chora, to dzwoniła do mnie. Jeśli mi czegoś brakowało, mogłam liczyć na jej wsparcie. Dała mi ogromną siłę wewnętrzną – wspominała w audycji "Wybieram Dwójkę".

Dziś spadkobierczyni spuścizny artystycznej Elżbiety Chojnackiej stawia sobie za cel upowszechnianie twórczości swojej mistrzyni i jej muzycznej filozofii. Priorytetowym celem powołanego przez nią Centrum, mieszczącego się w pałacu w Rybnej, jest kontynuowanie i pielęgnowanie tradycji wykonawczej współczesnej muzyki klawesynowej.
– Elżbieta Chojnacka podkreślała potrzebę dbałości i zaangażowania muzyków w tworzenie współczesnego repertuaru na klawesyn. Uważała, że nasza rola jest służebna wobec kompozytora, że powinniśmy dążyć do jak najpełniejszego oddania intencji z jaką powstał dany utwór.

W audycji rozmawialiśmy o zbliżających się wakacyjnych kursach mistrzowskich dla klawesynistów, planach udostępnienia nut z archiwum Elżbiety Chojnackiej oraz stworzenia biografii tej nietuzinkowej artystki.

***

Rozmawiała: Justyna Piernik

Gość: Aleksandra Gajecka-Antosiewicz

Data emisji: 25.06.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

bch/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie żyje Elżbieta Chojnacka. "Stworzyła nową epokę w muzyce klawesynowej"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 10:00
- Przyswoiła ludziom fakt, że na klawesynie można grać muzykę współczesną, postanowiła dostosować do niej swój instrument – wspominała legendarną polską klawesynistkę kompozytorka Elżbieta Sikora.
rozwiń zwiń