Spotkanie z klasyką. Tadeusz Różewicz: "Białe małżeństwo"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 13:48
W związku z pierwszą rocznicą śmierci znakomitego poety i dramaturga przypomnimy radiową realizację "Białego małżeństwa".
Sztuka Różewicza to historia młodych dojrzewających kobiet, które próbują odnaleźć swoją tożsamość
Sztuka Różewicza to historia młodych dojrzewających kobiet, które próbują odnaleźć swoją tożsamośćFoto: Christian Gonzalez/flickr/cc

Dramat Tadeusza Różewicza z 1973 roku - współcześnie odczytany - zaskakuje swoją witalnością, humorem, odwagą w ukazywaniu prawdy o naszych pragnieniach i popędach, rozwichrzoną konstrukcją i przewrotną puentą. Jest w nim też zawarta historia prawdziwa, czyli epizody z życia młodopolskiej poetki Marii Komornickiej i jej przemiana w Piotra Odmieńca Własta. Sceny z życia dwóch dorastających dziewczyn, Bianki i Pauliny, wychowywanych w tradycyjnym domu u schyłku XIX wieku, z dominującym ojcem, udręczoną, oziębłą matką, zdziwaczałym seksualnie dziadkiem i libertyńską ciotką.

Seksualność człowieka to siła, która napędza większość naszych marzeń, pragnień i działań. To również pułapka, w którą wpadamy już w dzieciństwie i z której uwolnić może nas tylko starość i śmierć. Los kobiet w patriarchalnym świecie, problem dojrzewania, transseksualizm jako próba buntu, wyłamania się z zastanych reguł i praw społecznych, miłość – ta pierwsza, niewinna - i ta ostatnia - rozpaczliwa, cielesność rodząca pożądanie i grzech - to sprawy, którymi pulsuje dramat Różewicza. Ważne i ponadczasowe. A wszystko przesiąknięte jest emocjami, anarchią i groteską.

"Białe małżeństwo"

Autor: Tadeusz Różewicz

Reżyser: Waldemar Modestowicz

Realizator: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn

Obsada: Marta Kurzak (Bianka), Marta Chyczewska (Paulina), Danuta Stenka (Matka), Maria Pakulnis (Ciotka), Joanna Jeżewska (Kucharka), Andrzej Grabowski (Ojciec), Kamil Dominiak (Beniamin), Ignacy Gogolewski (Dziadek)

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w sobotę (25.04) w godz. 22.30-23.30.

mm/mc