Zapamiętać Zygmunta Haupta. Premiera słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 18:03
Słuchowisko "Niezapamiętanie" przywołuje - w sensie dosłownym i przenośnym - postać znakomitego pisarza Zygmunta Haupta.
Audio
  • Fragmenty audycji poświęconej życiu i twórczości Z. Haupta. Andrzej Skrendo rozmawiał z prof. Aleksandrem Nawareckim i dr. Stanisławem Zającem (Wieczór literacki/Dwójka, 2008)
Anna Gajewska i Sławomir Grzymkowski podczas prób do słuchowiska Niezapamiętanie
Anna Gajewska i Sławomir Grzymkowski podczas prób do słuchowiska "Niezapamiętanie" Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Haupt to pisarz, o którym Andrzej Stasiuk napisał niedawno, że "nie ma sobie równych. Odkrył, czy też wynalazł język wskrzeszenia. Gdy opowiada swoje pozornie statyczne, pozbawione wyrazistej fabuły historie, przeszłość zmartwychwstaje. Nie będziemy mieli nic innego nad to, co przeżyliśmy. Nic innego nie jest warte uwagi".

>>>Zygmunt Haupt w Radiach Wolności<<<

Stasiuk napisał to w związku z pierwszym Festiwalem im. Zygmunta Haupta, który we wrześniu odbył się w Gorlicach i Szymbarku. Tam też prapremierę miał monodram "Niezapamiętanie" - wyreżyserowany, a wcześniej ułożony przez Antoniego Ferencego z fragmentów tekstów Haupta i wspomnień o nim. Teraz w oparciu o ten monodram powstało słuchowisko, którego twórcy starają się przybliżyć nie tyle twórczość, co samą osobę pisarza: jego charakter, cechy osobowości i doświadczenia, które go ukształtowały. Dlatego, jako duch, Haupt, grany przez Sławomira Grzymkowskiego, postanawia wystąpić w audycji radiowej na swój temat…

Zobacz także
88ed211a-d3ab-44bc-b9ff-4a0ccdf0a778.jpg
Zatopiony w słowach. Świat Zygmunta Haupta

Szczególną przyjemność wielbicielom jego prozy sprawią zapewne obszerne fragmenty opowiadań, które pojawiają się w tym słuchowisku.

"Niezapamiętanie"

Adaptacja i reżyseria: Antoni Ferency, realizacja akustyczna i opracowanie muzyczne Tomasza Perkowskiego.

Występują: Sławomir Grzmkowski, Anna Gajewska i Alicja Sawicka.

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w sobotę (5.12) w godz. 19.00-20.00.

jp/mc

Zobacz więcej na temat: słuchowisko Zygmunt Haupt

Czytaj także

Stasiuk: samotność jest cudownym czasem

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 17:48
- Nawet gdy nie masz kasy, to życie w takim pejzażu nie jest dotkliwe - mówił znakomity prozaik o swojej codzienności we wsi Wołowiec.
rozwiń zwiń