REKLAMA

"Rany boskie, Polska!". Stefan Kisielewski o ojczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 18:00
W audycji przypomnieliśmy słuchowisko powstałe na podstawie "Dzienników" Stefana Kisielewskiego i fragmentów jego powieści "Cienie w pieczarze".
Stefan Kisielewski, pseud. Kisiel, Warszawa 1989 r. 27 września przypada 15. rocznica śmierci pisarza i kompozytora
Stefan Kisielewski, pseud. Kisiel, Warszawa 1989 r. 27 września przypada 15. rocznica śmierci pisarza i kompozytoraFoto: Witold Rozmysłowicz/PAP/CAF

Słuchowisko "Rany Boskie, Polska!" jest swoistą dyskusją o kondycji polskości i Polaków, rozgrywaną na tle naszej historii najnowszej.

Stefan Kisielewski to niezwykle barwna postać polskiej sceny muzycznej. Twórczość kompozytorska stanowiła jednak tylko jeden z wielu nurtów jego publicznej aktywności. Zajmował się także pracą literacką, publicystyczną i dziennikarską, był działaczem społecznym i politycznym.

We wszystkich dziedzinach prezentował bezkompromisowe stanowisko, narażając się na represje komunistycznych władz, łącznie z pobiciem przez tak zwanych nieznanych sprawców. Jednak mimo rozmaitych szykan był prawdziwym autorytetem. Na tekstach Stefana Kisielewskiego wychowywali się młodzi dziennikarze i publicyści. Jego głos liczył się w środowisku opozycyjnych ekonomistów i podziemnych działaczy niepodległościowych.

***

Stefan Kisielewski "Rany Boskie, Polska!" (prod. 2007)

Adaptacja i reżyseria: Krzysztof Zaleski; realizacja: Maria Olszewska, opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko.

Występują: Mariusz Benoit, Krzysztof Wakuliński, Andrzej Mastalerz, Ewa Kania, Łukasz Lewandowski, Tomasz Marzecki, Marek Obertyn, Jan Pęczek, Jacek Różański.

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 11.11.2021

Godzina emisji: 16.30

jp/mz


Czytaj także

110. rocznica urodzin Stefana Kisielewskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 18:00
Stefan Kisielewski - publicysta, powieściopisarz, eseista, kompozytor, krytyk muzyczny, poseł na sejm. W czasach Polski Ludowej - człowiek instytucja. Dwa dni przed 110. rocznicą urodzin Stefan Kisielewskiego (7.03), sięgnęliśmy do naszego radiowego archiwum, przypominając głosy jego przyjaciół oraz badaczy jego dorobku.
rozwiń zwiń