Polskie Radio
Section05
Rafał Habielski

Polscy prezydenci na uchodźstwie

- W godzinie próby prezydent potrafił wznieść się ponad sympatie, antypatie, kierując się tylko interesem Rzeczpospolitej - mówił o Władysławie Raczkiewiczu prof. Rafał Habielski. 6 listopada odbyła się pożegnalna uroczystość na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark w Wielkiej Brytanii, a 12 listopada będzie miał miejsce pochówek Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski Dwójka Andrzej Mietkowski Rafał Habielski prezydent

Tajna polska rozgłośnia radiowa "Świt"

- Rozgłośnia była tak utajniona, że o jej istnieniu poinformowano dopiero w 1953 roku w dziesiątym numerze paryskiej "Kultury". Ta radiostacja uświadamiała znaczenie polskiego podziemia, jego organizacji na poziomie, który pozwalał na stworzenie rozgłośni informującej słuchaczy o wydarzeniach w kraju - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka historia Polski II wojna światowa radio Stefan Korboński

Powojenna emigracja niepodległościowa o agresji sowieckiej

- Na antenie Wolnej Europy stale obecne były audycje historyczne, informacyjne, ale też interwencyjne. Były próby oddziaływania, aby spowodować repatriacje, powrót Polaków z łagrów - mówił w audycji "Ślady pamięci" Andrzej Mietkowski. W programie kolejna odsłona tematu konsekwencji radzieckiej agresji na Polskę w 1939 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mietkowski Rafał Habielski Dwójka agresja sowiecka II wojna światowa kampania wrześniowa

Agresja sowiecka na Polskę we wrześniu 1939 roku. Część 2.

- We wrześniu 1939 roku o przyszłym losie ludzi decydowało to, jakimi środkami transportu dysponowali. To był dramatyczny obraz umierającego państwa, oddziały sowieckie znajdowały się w odległości 30 km od miejsca, w którym rząd i prezydent przekraczali granicę Polski. Na przemyślaną ewakuację nie było czasu - mówił na antenie Dwójki prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mietkowski Rafał Habielski Dwójka historia Polski agresja sowiecka

Historia RWE, czyli Dzień z życia Głosu Wolnej Polski

- Rozgłośnia Polska była atrakcyjna, bo poza faktem przełamywania monopolu informacyjnego mediów krajowych – miała ładunek polityczny, którego oczekiwali i cenili słuchacze – była dobrze zrobiona: w systematyczny sposób objaśniała, demistyfikowała, porządkowała informacje na temat tego, co dzieje się w świecie - mówił w audycji "Ślady pamięci" prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Dwójka Rafał Habielski Andrzej Mietkowski

Opowieści o początkach Głosu Wolnej Polski

- Osobą szczególnie zasłużoną dla Radia Wolna Europa był Ronald Reagan. Zasłużony dla radia, a tym samym dla sprawy polskiej, jeden z inicjatorów zbiórki na rzecz radia. Wiemy o tym, że to nie były jedyne środki, dzięki którym radio się utrzymywało, niemniej ta stosunkowo dobrze znana osoba swoim autorytetem wpływała na propagowanie idei RWE - mówił prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Andrzej Mietkowski Rafał Habielski Dwójka

Radio Wolna Europa po śmierci Stalina

- Przed tygodniem mówiliśmy, jak pośród stalinowskiej nocy rozbrzmiała w eterze melodia "Mazurka 3 maja". To był sygnał głosu Wolnej Polski z nowej siedziby w Monachium. I to były tak naprawdę narodziny polskiej rozgłośni Radia Wolna Europa - mówił Andrzej Mietkowski, rozpoczynając audycję "Ślady pamięci".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Mietkowski Rafał Habielski historia Polski Radio Wolna Europa historia radiofonii Józef Stalin

Powtórka z historii. Spojrzenie na Rosję sowiecką

- Jak się pójdzie za daleko, cały Związek Radziecki może się rozlecieć. Demokracja może być w porządku gdzie indziej, ale w Rosji? Co będzie z Ukrainą, jeśli zanadto liberalnie albo demokratycznie się urządzi? Pod tym względem nacjonalizm rosyjski jest bardzo silną podporą dla reżimów - mówił we wczesnych latach 80. w Radiu Wolna Europa prof. Adam Ulam, urodzony we Lwowie polityk i historyk o naturze władzy w Związku Sowieckim.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka ZSRR Andrzej Mietkowski Rafał Habielski