Polskie Radio
Section05
Rafał Habielski

Juliusz Mieroszewski - pióro epoki i bohater premierowego słuchowiska

- Do 1939 roku mamy młodego, znanego, ale może nie jakoś szeroko rozpoznawalnego publicystę, żyjącego na przyzwoitym poziomie i dobrze się odnajdującego w polskiej rzeczywistości. Tak naprawdę dla mnie osobiście Mieroszewski pojawia się jako postać i figura dopiero po okresie II wojny światowej, gdy jego myśl się krystalizuje - mówił w Dwójce Ernest Wyciszkiewicz z Centrum im. Juliusza Mieroszewskiego. Patron instytucji będzie bohaterem słuchowiska "Serce", którego premiera w niedzielę (2.06) na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Juliusz Mieroszewski dziennikarze wspomnienie Wacław Holewiński Centrum im. Juliusza Mieroszewskiego Ernest Wyciszkiewicz KULTURA Jerzy Giedroyc słuchowisko

Mr. Poland - Edward Raczyński w 30. rocznicę śmierci (cz. 1-5)

Edward hrabia Raczyński był dyplomatą, politykiem, ambasadorem Polski przedwrześniowej w Londynie przy Dworze św. Jakuba, prezydentem RP na uchodźctwie. W "Śladach pamięci", w dwóch częściach, prezentowaliśmy opowieść o niezwykłym człowieku, którego 30. rocznicę śmierci obchodziliśmy w tym roku (30.07).
Zobacz więcej na temat:  Edward Raczyński Radio Wolna Europa Londyn prezydent Dwójka Andrzej Mietkowski rocznica

Tajna polska rozgłośnia radiowa "Świt"

- Rozgłośnia była tak utajniona, że o jej istnieniu poinformowano dopiero w 1953 roku w dziesiątym numerze paryskiej "Kultury". Ta radiostacja uświadamiała znaczenie polskiego podziemia, jego organizacji na poziomie, który pozwalał na stworzenie rozgłośni informującej słuchaczy o wydarzeniach w kraju - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mietkowski Dwójka historia Polski II wojna światowa radio Stefan Korboński

Józef Mackiewicz - persona non grata w Radiu Wolna Europa

- Zawdzięczał to antypatii, którą darzył go Jan Nowak-Jeziorański i jego następcy. W archiwum Radia Wolna Europa nie ma strzępu jego nagrania. W "Śladach pamięci" powiemy o przyczynach tego stanu rzeczy - mówił Andrzej Mietkowski we wstępie pierwszej audycji z cyklu o Józefie Mackiewiczu.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Radio Wolna Europa RWE emigracja Monachium literatura PRL Andrzej Mietkowski Dwójka KULTURA

Czapski i Giedroyc. "W ich listach widać poczucie odpowiedzialności za polskie sprawy"

- Józef Czapski i Jerzy Giedroyc mieli poczucie ogromnej odpowiedzialności, to przebrzmiewa w ich listach. Według nich żołnierz powinien być wyposażony w coś, co pozwoli mu zmierzyć się z rzeczywistością. Obaj byli pesymistyczni co do przyszłości Polski, powstała między nimi unikalna relacja międzyludzka, oparta na zaufaniu, wzajemnej pomocy i bezwarunkowej współpracy - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Jerzy Giedroyc listy Dwójka Dorota Gacek historia Polski

Radiostacja "Błyskawica" w archiwach londyńskich i zapisach dźwiękowych RWE

- W żadnym europejskim kraju okupowanym przez Niemcy nie udało się uruchomić radiostacji, która nadawała program informacyjny o ogromnym zasięgu. Pierwszym odbiorcą była ludność Warszawy, ale podobno "Błyskawica" mogła być odbierana nawet w Stanach Zjednoczonych - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Powstanie Warszawskie Radio Wolna Europa Andrzej Mietkowski historia Polski Dwójka

Za kulisami Radia Wolna Europa (cz. 1-5)

- Posadowione w Monachium, odcięte od Polski żelazną kurtyną, wydawałoby się izolowane, a jednak w wielu wypadkach wyprzedzające Radio Warszawa. I przez 40 lat odgrywające rolę radia zastępczego - mówił Andrzej Mietkowski we wstępie pierwszej z serii odsłon cyklu "Ślady pamięci", w której zaglądaliśmy za kulisy Radia Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Andrzej Mietkowski Dwójka Monachium Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański

Józef Czapski - minister spraw zagranicznych "Kultury" paryskiej

- Świetny malarz, piszący doskonale. Mając jednocześnie bardzo dużo wdzięku, przez lata był takim naszym ministrem spraw zagranicznych. To była dla nas ogromna pomoc na tym odcinku, jego dobre stosunki z generałem de Gaullem, to wszystko nam pozwoliło spokojnie się rozwijać - tak o Józefie Czapskim mówił założyciel Instytutu Literackiego w Paryżu Jerzy Giedroyc, którego wypowiedź przywołujemy dzięki archiwom Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Andrzej Mietkowski artysta malarstwo Dwójka Jerzy Giedroyc II wojna światowa

Trzy dekady od śmierci Józefa Czapskiego

- Pierwsze świadectwa, które pochodzą sprzed wojny, sprzed 1939 roku, podkreślają, że to osoba obdarzona jakimś niezwykłym, ujmującym stosunkiem do świata, do ludzi. Nie wiem, czy wtedy zasługiwał już na miano autorytetu moralnego (...). Rzadko się zdarza, żeby opinie były tak podobne do siebie - mówił o Józefie Czapski prof. Rafał Habielski. 12 stycznia minie 30 lat od śmierci tej niezwykłej osobowości.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Dwójka Andrzej Mietkowski artysta malarstwo