X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Dwa Teatry" 2019. Posłuchaj "Pragmatystów" Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 08:00
26 maja prosto z XIX festiwalu "Dwa Teatry" nadaliśmy premierowe słuchowisko według "Pragmatystów" Stanisława Ignacego Witkiewicza. Zapraszamy do wysłuchania nagrania tej radiowej adaptacji. 
Audio
  • Jak powstawało słuchowisko "Pragmatyści" (Poranek Dwójki)
  • "Dwa Teatry" 2019. Posłuchaj "Pragmatystów" Witkacego
Łukasz Lewandowski, Danuta Stenka i Mariusz Malec. Próba do Pragmatystów wg Witkacego
Łukasz Lewandowski, Danuta Stenka i Mariusz Malec. Próba do "Pragmatystów" wg Witkacego Foto: Piotr Piorun/PR

Wkrótce minie sto lat od napisania przez Stanisława Ignacego Witkiewicza "Pragmatystów", których ukończenie autor datuje na 22 sierpnia 1919 r. I choć formalnie pierwszym dojrzałym dramatem Witkacego był "Maciej Korbowa i Bellatrix", to właśnie "Pragmatyści" powstali jako pierwsza sztuka teatralna podlegająca sformułowanym przez autora zasadom Czystej Formy. Witkacy apeluje o sztukę, która byłaby zdolna do poruszania swoich odbiorców. Jednak nie treść dramatu ma być istotna, a jego forma.

Jak opowiedzieć fabułę "Pragmatystów"? Rozpaczliwie znudzony życiem Plasfodor szuka dróg wyjścia. Niespodziewanie pojawiają się postaci, które tę odmianę mają przynieść. Nie to jednak może nas zafascynować w dramacie, ale raczej dziwności, których Witkacy serwuje wiele. Kochanka głównego bohatera jest niema. Nie wypowiada ani słowa, a przebywa na scenie niemal cały czas.
Złowieszczy (wydawałoby się) motyw wprowadza z kolei Mumia Chińska, która jest w posiadaniu tajemnicy Plasfodora. Ale czy rzeczywiście się jej boimy?


pap witkacy 1200.jpg
Czysta Forma i Mumia Chińska. "Pragmatyści" Witkacego

Realizacja Mariusza Malca była radiową prapremierą tego dramatu w Polskim Radiu. Przed reżyserem stanęły szczególne wyzwania, jak choćby niema postać Mamalii. 

Reżyser zwraca także uwagę na sensy zawarte w sztuce: Dramat komentuje odwieczny problem ludzkiego nienasycenia. Obnaża mielizny naszej egzystencji. Łaknienie miłości przy równoczesnym braku wiary w jej spełnienie. Pogoń za ideałami, które zmieniają się wraz z modą, by wreszcie zniknąć w filozoficznym dyskursie. Opowiada też o ludzkiej odwadze, a raczej jej braku, niemożności samostanowienia. Wytrawny widz i słuchacz znajdzie w "Pragmatystach" sportretowane przywary polskie…


Stanisław Ignacy Witkiewicz "Pragmatyści"

Adaptacja i reżyseria – Mariusz Malec

Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska

Muzyka – Mikołaj Trzaska

Kierownik produkcji – Beata Jankowska

Redaktor – Małgorzata Szymankiewicz

Wystąpią: Jarosław Gajewski (Witkacy), Andrzej Mastalerz (Plasfodor Mimęcki), Danuta Stenka (Mumia Chińska), Przemysław Bluszcz (Graf Franz von Telek), Katarzyna Dąbrowska (Kobieton), Aleksandra Radwan (Mamalia), Mirosław Haniszewski i Łukasz Lewandowski (Dwoje żandarmów)

***

Transmisja w "Wieczorze ze słuchowiskiem" odbyła się w niedzielę (26.05) o godz. 20.00.

jp/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Narodziny Witkacego dramaturga

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 10:25
Gośćmi audycji byli badacze i znawcy dzieł artysty związanego z Zakopanem - profesorowie Janusz Degler i Lech Sokół
rozwiń zwiń