Opowieść o prawdziwej pasji

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2010 10:02
Zapraszamy na słuchowisko wg powieści Williama S. Maughama "Księżyc i miedziak", wzorowanej na biografii Paula Gauguina.

Powiadam panu, że muszę malować. Nie mogę inaczej. Kiedy człowiek wpada do wody, to nieważne jak pływa, dobrze, czy źle. Musi się z niej wydobyć, bo inaczej się utopi.
W głosie jego brzmiała prawdziwa pasja; wbrew sobie byłem pod jej wrażeniem. Wydawało mi się, że wyczuwam w nim jakąś gwałtowną siłę, która się szamoce w jego duszy. Sprawiało to wrażenie czegoś bardzo mocnego, przemożnego, co owładnęło nim wbrew jego woli.
 (William Somerset Maugham "Księżyc i miedziak", fragm.) "Księżyc i miedziak" Williama Somerseta Maughama to głośna, barwna powieść o życiu niezwykłego artysty, który na ołtarzu sztuki poświęcił wszystko i wszystkich, odkrywając w sobie pasję malowania. Opuścił Francję, żonę i dzieci, by uciec od wrogiej mu cywilizacji do miejsca, gdzie mógł tylko malować  – na dalekie tahitańskie wyspy. Dopiero tam, choć na krótko, odnalazł spokój i siebie samego. Pierwowzorem głównego bohatera, Karola Stricklanda – niegdyś maklera giełdowego, potem opętanego pasją malarza – był Paul Gauguin.

Przekład: Jadwiga Olędzka
Adaptacja: Bogumiła Prządka
Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Obsada: Andrzej Ferenc, Krzysztof Wakuliński, Jarosław Gajewski, Grażyna Barszczewska, Gabriela Kownacka, Anna Seniuk, Witold Pyrkosz, Marek Bargiełowski.

21 sierpnia (sobota), godz.  18:00

Czytaj także

Wieczór ze słuchowiskiem: Jerzy Górzański "Kinomania"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2010 12:41
W audycji "Wieczór ze słuchowiskiem" adaptacja "Kinomani" Jerzego Górzańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczór ze słuchowiskiem: Paweł Huelle „Przypadek dźwięku”

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2010 15:39
„Przypadek dźwięku”, czyli choroba na zbyt głośny świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczór ze słuchowiskiem: Tomasz Maciej Trojanowski "Mgła"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 12:36
Przypowieść o poszukiwaniu prawdy, w której życie jawi się jako wielka niewiadoma oglądane przez zasnutą mgłą szybę.
rozwiń zwiń