"Saksofon basowy". Słuchowisko w reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 10:47
Słuchowisko według autobiograficznego opowiadania Josefa Skvoreckiego. Za reżyserię odpowiada Andrzej Piszczatowski, opracowanie muzyczne przygotowała Małgorzata Małaszko. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Unsplash/Maxence Pira

Andrzej Piszczatowski forum 1200.jpg
Andrzej Piszczatowski – w 10. rocznicę śmierci

Josef Škvorecky "Saksofon basowy", prod. 2004,

Adaptacja i reżyseria: Andrzej Piszczatowski

Realizacja akustyczna: Maria Olszewska

Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Słuchowisko ze specjalnym udziałem saksofonisty Grzegorza Piotrowskiego

Obsada: Mariusz Benoit, Łukasz Lewandowski, Arkadiusz Bazak, Marek Obertyn, Adam Ferency, Aleksandra Konieczna, Krzysztof Kowalewski, Aleksander Trębczyński

***

Akcja słuchowiska rozgrywa się w Kostelcu, podczas II wojny światowej. Stajemy się świadkami dylematu moralnego młodego czeskiego saksofonisty, rozważającego prośbę szefa orkiestry niemieckiej o zastąpienie chorego muzyka podczas koncertu dla żołnierzy Wehrmachtu i SS. Josef obawia się, że jego bezinteresowna pomoc może zostać uznana przez rodaków za zdradę, dlatego postanawia posłużyć się fortelem.

Adaptacja autobiograficznego opowiadania Josefa Skvoreckiego jest w istocie pretekstem do rozważań o sztuce, o wpływie przypadku na ludzkie losy, a także bezsensowności myślenia w kategoriach winy zbiorowej...

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 18.04.2021

Godzina emisji: 19.00

Czytaj także

"W cieniu zakwitających dziewcząt". Słuchowisko wg Prousta

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 15:39
W audycji zaprezentowaliśmy jedną z części adaptacji cyklu powieściowego Marcela Prousta "W poszukiwaniu straconego czasu". To jeden z najważniejszych utworów literackich w radiowej twórczości Andrzeja Piszczatowskiego, który przez ponad dekadę realizował kolejne słuchowiska na podstawie tego dzieła.
rozwiń zwiń