"Polonus w opałach" - słuchowisko w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2011 08:44
Opowieść o Polaku w piekle staje się okazją do innego spojrzenia na historię Polski i naszych wad narodowych.

"Polonus w opałach" to słuchowisko w reż. Andrzeja Zakrzewskiego zrealizowane w 1995 roku To druga realizacja tego tekstu, pierwszej podjął się Zbigniew Kopalko. Pobyt Polaka w piekle to pretekst do przypomnienia narodowych wad. Sceny z historii Polski, spotkania z postaciami związanymi z historią kraju.                                        

Pełny tytuł słuchowiska brzmi: "Polonus w opałach czyli facecycja w sosie diabelskim na skórze osobistej przez świadka naocznego, niejakiego Wędrowca-Kronikarza, trojga imion: Kalasantego, Józefa, Seweryna – zakonotowana".

Autorem tekstu jest Jerzy Krzysztoń – prozaik, dramaturg, redaktor, autor słuchowisk i widowisk telewizyjnych. Jest autorem sfilmowanego "Kamiennego nieba" oraz jednej z najwybitniejszych polskich powieści XX wieku – "Obłęd".  Za całokształt twórczości radiowej otrzymał nagrodę Polskiego Radia, a za cykl słuchowisk "Polacy na frontach II wojny światowej" nagrodę Ministra Obrony Narodowej. Należał do PEN-Clubu i Związku Literatów Polskich. Publikował przekłady z literatury amerykańskiej i angielskiej.

Reżyseria: Andrzej Zakrzewski

Lektor: Andrzej Krusiewicz

Obsada: Adam Bauman, Zbigniew Zapasiewicz, Marek Bargiełowski, Jerzy Rogowski Krzysztof Kumor, Piotr Bąk, Ryszard Nawrocki, Andrzej Konopka.

 

26 marca (sobota), godz. 18:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak