Sándor Márai według Andrzeja Piszczatowskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2012 15:52
Dwójka zaprasza na słuchowisko oparte na powieści węgierskiego pisarza w adaptacji i reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego. Wspominamy właśnie pierwszą rocznicę śmierci tego znakomitego aktora i reżysera radiowego.
Andrzej Piszczatowski w Teatrze Polskiego Radia
Andrzej Piszczatowski w Teatrze Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/PR

"Lala, czyli pierwsza miłość" Sándora Máraiego to opowieść o skrywanej, szaleńczej miłości profesora Gaspara, znanego w całej okolicy  samotnika, do uczennicy. Pełna napięć, obaw i wzruszeń  historia człowieka, który mimo iż ukończył 55 lat, dotychczas nikogo nie kochał, rozgrywa się w małym węgierskim miasteczku tuż przed wybuchem I wojny światowej. Gaspar cierpi, jednak nie ma komu o tym powiedzieć. W środowisku nauczycielskim trudno komuś zaufać – aż roi się w nim od obłudników i donosicieli…
Sándor Márai (1908 – 1989) był autorem, którego twórczością interesował się zmarły rok temu aktor i reżyser Andrzej Piszczatowski. Radiowe realizacje Andrzeja Piszczatowskiego były najczęściej pracami autorskimi – sam przysposabiał dla radiowej sceny interesujące  utwory literackie (prozę i dramat) i sam je reżyserował. Czasami też grał. Był laureatem wielu nagród za oryginalne realizacje słuchowisk. Oryginalne też były jego wybory literackie, dzięki którym istotnie wzbogacił się repertuar Teatru Polskiego Radia .
Zobacz więcej.

Słuchowisko  poprzedzi  wypowiedź  Iwony Malinowskiej o radiowym dorobku Andrzeja Piszczatowskiego.

Przekład Feliksa Netza. Adaptacja i reżyseria Andrzeja Piszczatowskiego.
Występują: Mariusz Benoit, Marcin Hycnar, Katarzyna Łaniewska, Katarzyna Maria Zielińska, Barbara Kałużna, Paulina Chruściel, Anna Moskal, Michał Sitarski, Krzysztof Szczerbiński, Adam Krawczyk, Sławomir Pacek, Jacek Braciak, Zygmunt Sierakowski, Krzysztof Wakuliński, Kazimierz Wysota.
27 kwietnia (piątek), godz. 22:00  

Czytaj także

Po prostu Piszczat

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 10:18
Wspomnienie o Andrzeju Piszczatowskim - niedawno zmarłym aktorze i reżyserze związanym z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń