X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Poskromienie złośnicy" według Adama Ferencego

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 14:00
W sobotę wieczorem zapraszamy na słuchowisko oparte na jednej z wczesnych komedii Szekspira.
Adam Ferency spróbował skomplikowaną Szekspirowską frazę przełożyć na język codzienny
Adam Ferency spróbował skomplikowaną Szekspirowską frazę przełożyć na język "codzienny"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Słuchowisko jest drugą radiową realizacją tego wczesnego dramatu Williama Szekspira. W tej pierwszej, z 1954 r., w reżyserii Jerzego Leszczyńskiego, rolę krnąbrnej i niezależnej Katarzyny kreowała Nina Andrycz.

Adam Ferency, reżyser słuchowiska, który sam zapisał się w historii teatru swoją rolą Petruchia w słynnym przedstawieniu Krzysztofa Warlikowskiego w Teatrze Dramatycznym (1998), do współpracy zaprosił młodych aktorów, m.in. Lidię Sadową (Kasia), Mateusza Rusina (Petruchio), Izabelę Gwizdak (Biankę).

O swojej wizji słuchowiska Adam Ferency opowiadał kilka lat temu w Dwójce. - Usłyszałem nagranie ludzi na "Manifie". Ogólnie słabo znoszę wszelkie manifestacje, ale ta wydała mi się szczególnie zachęcająca, by zderzyć ją z tekstem "Poskromienia złośnicy" i zobaczyć, czy coś z tego wyniknie - mówił. Ferency próbował więc skomplikowaną Szekspirowską frazę przełożyć na język "codzienny".

>>Posłuchaj rozmowy z Adamem Ferencym<<

"Poskromienie złośnicy" wystawiono na scenie po raz pierwszy w 1594 r. Pisząc utwór, Szekspir inspirował się komedią "Domniemani" Ludovica Ariosta. Włoską historię o ujarzmieniu sekutnicy przez chytrego młodzieńca rozbudował o wątek niezwykłego podboju miłosnego, w którym nie wiadomo w istocie, kto jest poskromicielem, a kto został poskromiony. Opowieść kończy się szczęśliwie, a prawdziwą triumfatorką okazuje się miłość.

William Szekspir, "Poskromienie złośnicy" (w przekładzie Stanisława Barańczaka)

Adaptacja i reżyseria: Adam Ferency

Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Obsada: Lidia Sadowa (Kasia), Izabela Gwizdak (Bianka), Mateusz Rusin (Petruchio), Krzysztof Dracz (Baptista Minola), Sławomir Holland (Vincencjo), Henryk Niebudek (Gremio), Sebastian Pawlak (Lucencjo), Sławomir Grzymkowski (Hortensjo), Waldemar Barwiński (Tranio), Andrzej Mastalerz (Grumio), Przemysław Wyszyński (Biondello), Kamil Pruban (Curtis), Joanna Kosierkiewicz (Służąca/Wdowa), Wojciech Machnicki (Bakałarz)

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w sobotę (11.07) w godz. 18.30-20.00.

mm/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Ferency poskromił złośnicę

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 15:27
- Usłyszałem nagranie ludzi na "Manifie". Ogólnie słabo znoszę wszelkie manifestacje, ale ta wydała mi się szczególnie zachęcająca, by zderzyć ją z tekstem "Poskromienia złośnicy" i zobaczyć, czy coś z tego wyniknie - opowiadał "W tyglu kultury" aktor i reżyser Adam Ferency.
rozwiń zwiń