John Williams i XIX-wieczne "Gwiezdne wojny"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 15:00
John Williams, twórca ścieżki dźwiękowej do takich obrazów jak "Gwiezdne wojny" czy "Indiana Jones", zmienił historię muzyki filmowej, sprawiając, że Hollywood na nowo zakochało się w muzyce klasycznej.
Audio
  • Gdy krytycy usłyszeli muzykę do "Gwiezdnych wojen" kręcili nosami (Muzyka w kadrze/Dwójka)
Muzyka z filmu Gwiezdne wojny wciąż jest bardzo popularna, jest stałym elementem koncertów muzyki filmowej
Muzyka z filmu "Gwiezdne wojny" wciąż jest bardzo popularna, jest stałym elementem koncertów muzyki filmowejFoto: mat. promocyjne

Na początku lat 70. język muzyki filmowej bardzo się rozwinął, awangardowe rozwiązania stały się częścią normalnie akceptowanego świata dźwiękowego. Pojawił się jazz, rock, pop. Duże studia hollywoodzkie rozpoczęły walkę z telewizją o widza, zaczęły sięgać po te rozwiązania, które w telewizji były naturalne, jak większa skłonność do eksperymentu, czy wykorzystywanie muzyki popularnej.
W tym czasie John Williams zaproponował, wydawałoby się absurdalny, powrót do klasycznego rozmachu, do siły orkiestry symfonicznej. Krytycy filmowi, gdy usłyszeli po raz pierwszy ścieżkę dźwiękową do "Gwiezdnych wojen", kręcili nosami. Muzyka rodem z XIX wieku nie pasowała im do statków kosmicznych. Sukces Williamsa sprawił jednak, że Hollywood na nowo zakochało się w muzyce klasycznej.

***
Tytuł audycji:
Muzyka w kadrze
Prowadzenie:
Grzegorz Dąbrowski i Mariusz Gradowski
Data emisji:
8.02.2015
Godzina emisji:
13.00
kk/mc

Czytaj także

"Psychoza". Czarno-biała muzyka Bernarda Herrmanna

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 08:00
W pierwszej audycji z cyklu "Muzyka w kadrze" - dla wszystkich miłośników muzyki filmowej oraz tych, którzy chcą ją poznać - przedstawiliśmy twórczość Bernarda Herrmanna, klasyka filmowych dźwięków.
rozwiń zwiń