Polskie Radio
Section05
Orson Welles

Mars atakuje! Legendarna radiowa "Wojna światów" i panika, której nie było

"Wojna światów" według powieści H. G. Wellsa w reżyserii Orsona Wellesa to bez wątpienia najsłynniejsze słuchowisko w historii. Wydarzenia związane z emisją audycji zdaniem wielu osób dowodzą wielkiej siły radia. I tak jest w istocie, lecz o sile tej stanowi coś zupełnie innego niż to, co możemy usłyszeć w popularnej opowieści o tym incydencie.
Zobacz więcej na temat:  Światowy Dzień Radia 2024 Światowy Dzień Radia HISTORIA Orson Welles Herbert George Wells radio Ameryka Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone słuchowisko

Słuchowisko Słuchowisko "Wojna światów 2050"

Połączenie dokumentu z fikcją w radiowej odsłonie, czyli słuchowisko hybryda w Trójce. W ramach "Sceny teatralnej Trójki" zapraszamy do wysłuchania sztuki pt. "Wojna światów 2050" – wspólnego dzieła Małgorzaty Żerwe i amerykańskiego pisarza oraz reżysera Davida Zane'a Mairowitza. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Małgorzata Żerwe Barbara Marcinik Wojciech Dorosz słuchowisko KULTURA Orson Welles Andrzej Mastalerz Danuta Stenka Andrzej Brzoska David Zane Mairowitz pr poleca

Pierwszy fake news? 83 lata temu wyemitowano "Wojnę światów"

Dokładnie 83 lata temu amerykańska stacja radiowa CBS wyemitowała słuchowisko "Wojna światów", na podstawie powieści H.G. Wellsa. Brzmiało ono tak realistycznie, że wielu mieszkańców New Jersey uwierzyło w to, że Marsjanie dokonali inwazji na Ziemię. Ekspert ds. retoryki dr Marek Kochan w "Zapraszamy na Weekend" tłumaczył, dlaczego "Wojna światów" była pierwszym fake newsem oraz jak chronić się przed fałszywymi informacjami. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara KULTURA Orson Welles Marek Kochan słuchowisko reportaż