X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Reżyserzy nie chcieli ode mnie muzyki hollywoodzkiej"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 15:00
- W czasach powojennych filmowcy odeszli od wielkiej ilustracyjności w hollywoodzkim stylu. Europa żądała bardziej realistycznych form - wspominał w Dwójce Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, jazzman autor ścieżek dźwiękowych do takich filmów jak "Alternatywy 4", "Czterdziestolatek", "Stawka większa niż życie", czy "Kolumbowie".
Audio
  • Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz o muzyce filmowej (Muzyka w kadrze/Dwójka)
Jerzy Duduś Matuszkiewicz jest twórcą tematów muzycznych do takich filmów i seriali jak Stawka większa niż życie, Czterdziestolatek, Janosik czy Jak rozpętałem drugą wojnę światową
Jerzy Duduś Matuszkiewicz jest twórcą tematów muzycznych do takich filmów i seriali jak "Stawka większa niż życie", "Czterdziestolatek", "Janosik" czy "Jak rozpętałem drugą wojnę światową"Foto: PAP/Leszek Szymański

Ojciec polskiego jazzu opowiadał w audycji "Muzyka w kadrze" wpływ włoskiego neorealizmu na swój styl komponowania. - Przykładowo w słynnym filmie "Złodzieje rowerów” muzyka była wykonywana tylko na jednym instrumencie. To były elementy proste, które znakomicie ilustrowały samą formę dramatyczną filmu. Ja to wszystko przejąłem do siebie.

Jako ważne źródło inspiracji Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz wskazał książkę Henry'ego Manciniego pt. "Moje partytury, moje brzmienia", do której dołączona była taśma. - Ten kompozytor kładł nacisk na brzmienie, żeby nie było takie samo przez cały film. Wynajdywał w orkiestrze różne zestawy instrumentów, które dawały oryginalny i nietypowy "sound". Próbowałem wyrobić w sobie podobną umiejętność. Stąd pochodzi cała epoka moich kompozycji firmowych.

W audycji słuchaliśmy kultowych nagrań Matuszkiewicza. Zapytaliśmy też kompozytora o rady dla twórców muzyki filmowej. Nasz gość odpowiedział anegdotą Jerzego Waldorffa.

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze 

Prowadzą: Mariusz Gradowski i Grzegorz Dąbrowski

Data emisji: 10.12.2017

Godzina emisji: 12.00

bch/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Max Steiner. Kompozytor złotej ery Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 13:18
W audycji "Muzyka w kadrze" przyszedł rozmawialiśmy o twórczości jednego z najważniejszych kompozytorów muzyki filmowej w historii gatunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozjaśniamy listopad, czyli gorące rytmy w filmie

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 16:00
W audycji "Muzyka w kadrze" słuchaliśmy muzyki z produkcji takich jak "Lisbon story", "Rzymskie wakacje" i "Miejsce pod słońcem".
rozwiń zwiń