REKLAMA

"Schody": jeden proces, dwie ścieżki dźwiękowe 

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 12:20
W "Muzyce w kadrze" przyjrzeliśmy się serialom zatytułowanym tak samo: "The Staircase". Oto jedna historia i dwa jej ujęcia.
Schody - serial
"Schody" - serial Foto: mat prasowe

Rozmawialiśmy o tym przenikaniu się realnych zdarzeń i ich filmowego ujęcia, zarówno w dokumencie, jak i w wersji fabularyzowanej, która z powstawania dokumentu czyni osobny wątek.

Do serialu dokumentalnego muzykę napisała Jocelyn Pook, a do serialu fabularnego duet Danny Bensi i Saunder Jurinaas: będzie to dobra okazja nie tylko do porównania różnego umuzycznienia tych samych zdarzeń, ale i do przypomnienia twórczości tych ciekawych twórców muzyki filmowej.

Oprócz tego - nowa muzyka od Michaela Giacchino, Lorne Balfe, Clinta Mansella i Pinar Toprak.

A w kąciku "W starym kadrze": "Wyspa w płomieniach" Richarda Addinsela (1937).

Tłem historycznym opowiadanej intrygi jest wojna hiszpańsko-angielska z końca XVI wieku. Angielski oficer floty Michael Ingolby oferuje swoje usługi królowej Elżbiecie I, po tym jak Hiszpanie zabijają jego ojca. Królowa wysyła go na dwór króla Filipa II, aby tam dowiedział się, kto z jej dworzan szpieguje dla wroga. Udając brytyjskiego zdrajcę, Ingolby odkrywa, że Hiszpanie zamierzają wysłać Armadę w celu zdziesiątkowania angielskiej marynarki. Nie bez trudu udaje mu się ujść z życiem, aby przekazać informację królowej oraz wskazać szpiega wśród jej poddanych.


Posłuchaj
60:02 2022_06_19 11_30_22_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 "Schody": jeden proces, dwie ścieżki dźwiękowe  (Muzyka w kadrze/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 19.06.2022

Godzina emisji: 11.30

Czytaj także

69. urodziny Danny'ego Elfmana

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2022 12:30
W tym wydaniu "Muzyki w kadrze" Mariusz Gradowski zajrzał do muzycznego kalendarza. W audycji również przedpremierowo zabrzmiała muzyka Henryka Kuźniaka do filmu "Horror w Wesołych Bagniskach", a to z okazji przyznania temu kompozytorowi nagrody za całokształt twórczości na festiwalu Grand Prix Komeda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Gajdzica i przyjaciele [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 19:00
- Miejscówka jest próbką tego, czym miałam przyjemność zajmować się muzycznie przez ostatni rok - mówiła Magdalena Gajdzica, gospodyni koncertu w cyklu "Miejscówka z Dwójką". Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń