Co nowego w polskiej muzyce filmowej?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 12:35
W audycji słuchaliśmy nagrań kompozytorów, którzy może jeszcze nie są wszystkim znani, których ścieżki dźwiękowe jeszcze nie docierają do najszerszej publiczności, ale którzy coraz częściej pojawiają się w czołówkach i napisach końcowych różnych filmów. Zdecydowanie warto mieć na nich oko.
Jerzy Rogiewicz
Jerzy RogiewiczFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

W audycji zabrzmiała muzyka Jerzego Rogiewicza ("Tarapaty 2"), Maćka Dobrowolskiego ("Detektyw Bruno", "Clockwise", "Portrety wojenne. Kobiety" - antenowa premiera dzięki uprzejmości kompozytora), Marzeny Majcher ("The French Woman", "Furia" - antenowa premiera dzięki uprzejmości kompozytorki).

Była też polska niefilmowa muzyka, czyli kompozycje Kudelskiego z płyty "Call The Distant", które mogłyby być ścieżką dźwiękową niejednego filmu, choć do filmu nie powstały...

Zabrzmiały też nowe kompozycje Yoko Kanno ("Makanai: W kuchni domu maiko"), Roberta Aiki Aubreya Lowe'a ("Master") oraz Olivera Coatesa ("Aftersun").

***

W niedzielę o godz. 11.30 omijamy rafy przebojów, słuchamy muzyki filmowej i rozmawiamy o niej w różnych kontekstach: twórczości kompozytorów znanych i mniej znanych, gatunków, stylów, instrumentów, scen, obrazów. Historia, anegdoty, okoliczności powstania, ale przede wszystkim świetna muzyka, która doskonale czuje się także poza kadrem.

Posłuchaj
58:33 2023_02_12 11_30_07_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 Co nowego w polskiej muzyce filmowej? (Muzyka w kadrze/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 12.02.2023

Godzina emisji: 11.30

mo

Czytaj także

Muzyczne nominacje do Oscarów

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2023 15:00
W "Muzyce w kadrze" - wydanie magazynowe. Rozmawialiśmy o oscarowych nominacjach w kategorii "Najlepsza muzyka oryginalna". Laureatów nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej poznamy w niedzielę 12 marca. Zapraszamy do wysłuchania audycji! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ron Goodwin - niedoceniony mistrz muzyki filmowej

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 12:30
W tym wydaniu "Muzyki w kadrze" - zbliżenie na twórczość Rona Goodwina.
rozwiń zwiń