Pożegnanie Carla Davisa

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2023 12:30
3 sierpnia w wieku 86 lat zmarł Carl Davis - kompozytor, dyrygent, niezwykle ważna postać dla świata muzyki filmowej. Poświęciliśmy mu pierwszą część "Muzyki w kadrze". Było o czym mówić, czego słuchać...
Carl Davis
Carl DavisFoto: Joe Seer / Shutterstock

Jego rekonstrukcje ścieżek muzycznych do niemych filmów przyczyniły się do rozbudzenia mody na dawne kino (od "Napoleona" Gance'a po "Światła wielkiego miasta" Chaplina). Jego pomysły na koncertowe życie muzyki filmowej znalazły wielu naśladowców. Także twórczość kompozytorska budzi uznanie, ta autonomiczna, ale przede wszystkim ta filmowa i telewizyjna, m.in. do seriali "The World at War", "Duma i uprzedzenie", "Downstairs and Upstairs", do tego film "Kochanica Francuza" z Meryl Streep i Jeremym Ironsem...

W tej części audycji wspominaliśmy też innego kompozytora muzyki do brytyjskich filmów - 31 lipca zmarł bowiem w wieku 88 lat Jim Parker, twórca muzyki do "Midsomer Murders" i oryginalnej wersji "House of Cards".

W drugiej części słuchaliśmy natomiast nowości: przede wszystkim ścieżek dźwiękowych, które przygotowali Hania Rani, Wojtek Urbański i Alva Noto.


Posłuchaj
88:05 2023_08_06 11_01_28_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 Pożegnanie Carla Davisa (Muzyka w kadrze/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 6.08.2023

Godz. emisji: 11.00

mo/pg

Czytaj także

Joe Hisaishi i gra filmowa

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2023 12:30
W tym wydaniu audycji z cyklu "Muzyka w kadrze" pojawiły się dwa główne wątki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka Piera Piccioniego

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2023 12:30
W audycji "Muzyka w kadrze" zabrzmiał obszerny wybór utworów z twórczości Piera Piccioniego - włoskiego pianisty, organisty, dyrygenta i kompozytora muzyki filmowej.
rozwiń zwiń