Marek Kondrat czytał "Mistrza i Małgorzatę"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 15:00
W cyklu "Książka do słuchania" przypomnieliśmy jedną z najsłynniejszych powieści XX wieku. Fragmenty "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa w tłumaczeniu Ireny Lewandowskiej i Witolda Dąbrowskiego usłyszeliśmy w mistrzowskiej interpretacji Marka Kondrata. 
Marek Kondrat, znany przede wszystkim z ról filmowych, bywa także lektorem radiowych interpretacji książek
Marek Kondrat, znany przede wszystkim z ról filmowych, bywa także lektorem radiowych interpretacji książekFoto: Grzegorz Śledź/PR2

szczepaniak1200.jpg
"Biała gwardia", czyli początki Bułhakowa

Ta powieść legenda, której pierwotna wersja (zatytułowana "Konsultant z kopytem") powstała w 1928 roku, nigdy nie została ostatecznie ukończona przez autora. Pisana latami, w coraz to nowych wersjach i poprawkach, po raz pierwszy trafiła do rąk czytelnika 26 lat po śmierci Michaiła Bułhakowa. W listopadzie 1966 roku w miesięczniku "Moskwa" ukazała się - ocenzurowana oczywiście - pierwsza część powieści, w styczniu 1967 roku wydrukowano część drugą; pierwsze polskie wydanie opublikowane zostało dwa lata później.

"Mistrz i Małgorzata" to nie tylko jedna z najważniejszych powieści XX wieku, ale też jedno z najbardziej wieloznacznych i tajemniczych dzieł światowej literatury, pełne zagadek, symboli, niedopowiedzeń. Połączenie dwóch planów czasowych akcji, dwóch światów i dwóch rzeczywistości od lat fascynuje czytelników. Pierwszy z nich to Moskwa lat 30. i zmienione przez wszechogarniający ustrój totalitarny życie jej mieszkańców; drugi plan stanowi opowieść historyczna osnuta wokół losów Poncjusza Piłata. Obydwa wątki przenikają się w narracji Bułhakowa i uzupełniają, stając się uniwersalną przypowieścią o odwiecznej walce dwóch przeciwieństw: dobra i zła.


Czytaj także

W piekle Sowietów. Ferency czyta Czapskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 19:00
W audycji "To się czyta" przypomnieliśmy książkę "Na nieludzkiej ziemi" Józefa Czapskiego, będącą świadectwem komunistycznych zbrodni.
rozwiń zwiń