Nowa Zelandia. Raj na ziemi odebranej innym

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 10:00
Choć u początków wielokulturowej Nowej Zelandii leży niezbyt uczciwa polityka, dziś wyspy te są jednym z miejsc na świecie, gdzie ludziom żyje się najlepiej.
Audio
  • Historia i kultura Nowej Zelandii (Słuchaj świata/Dwójka)
Najstarsze zachowane budynki gospodarcze na Nowej Zelandii
Najstarsze zachowane budynki gospodarcze na Nowej ZelandiiFoto: Karora/Wikimedia/CC

Archipelag nazywany dziś Nową Zelandią był bezludny aż do XIII w., gdy przybyli tam Maorysi, zagadkowy lud, którego pochodzenia długo nie dało się ustalić, a jego żeglarskie dokonania wyprzedziły wielkie europejskie wyprawy morskie.

Dziś ta grupa stanowi mniejszość na Nowej Zelandii, ale zmienia się też poczucie przynależności etnicznej. Podróżnik Witold Muchowski zwrócił uwagę, że mniej więcej od lat 80. XX w. mieszkańcy wysp zaczynają myśleć o sobie jako o Nowozelandczykach.

Wspólne państwo białych i Maorysów zapoczątkował Traktat Waitangi, podpisany 6 lutego 1840 r. Dziś ta data jest świętem narodowym, choć sam traktat stał się w XIX w. przyczyną bardzo zasadniczych nieporozumień, trwających przez dziesięciolecia. Dziś na szczęście próbuje się naprawiać dawne błędy.

***

Tytuł audycji: Słuchaj świata

Prowadzi: Bartosz Panek i Piotr Kędziorek

Goście: Witold Muchowski( podróżnik, pilot wycieczek z klubu podróży "Horyzont"), Joanna Darmos (ambasada Nowej Zelandii w Warszawie), Dylan Horrocks (nowozelandzki pisarz)

Data emisji: 14.06.2015

Godzina emisji: 16.00

mc/tj