X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pisarze w podróży - Jerzy Stempowski

20.08.2017
Atlas polskich podróżników 20 sierpnia godz. 13:00
O Audycji

Pisarze w podróży - Jerzy Stempowski

Bohaterem audycji jest Jerzy Stempowski - jeden z najwybitniejszych polskich eseistów, tłumacz, współpracownik paryskiej "Kultury", publikujacy na łamach pisma "Notatnik niespiesznego przechodnia", autor tomów esejów i szkiców z podróży "Pan Jowialski i jego spadkobiercy", "Chimera jako zwierzę pociągowe", "Eseje dla Kassandry", "Ziemia berneńska", "Zapiski dla zjawy", "Od Berdyczowa do Rzymu". Jerzy Stempowski urodził się w 1894 roku, pochodził z zamożnej ziemiańskiej rodziny osiadłej na Podolu. Uczęszczał do szkół w Warszawie i Odessie, studiował w Krakowie, Monachium, Genewie, Zurychu i Bernie. Był człowiekiem o niezwykłej erudycji i rozległych zainteresowaniach, często podrózował, znał wiele kultur i języków. przetłumaczył m. in. powieść Borysa Pasternaka "Doktor Żywago". Od 1940 roku zamieszkał w Szwajcarii. Do Polski nigdy nie powrócił. Zmarl na emigracji w 1969 roku. Jak napisał o nim Wojciech Karpiński "Jerzego Stempowskiego już przed wojną otaczała legenda. Po wojnie jeszcze się umocniła. Pozostawał jednak w cieniu , publikował niewiele. Sam wspominał o niechęci do "czernienia papieru", jak określał pracę pisarską . A jednocześnie uznawany był za najznakomitszego polskiego eseistę XX wieku. Kim byl ów, jak sam sie nazywał "niespieszny przechodzień", "samotny wędrowiec"? Na to pytanie w audycji odpowiedzą, a także przybliżą teksty Stempowskiego poświęcone podróżom: Magdalena Grochowska, reporterka, autorka biografii Jerzego Giedroycia oraz obszernego reportażu zamieszczonego na łamach "Gazety Wyborczej" poświęconego eseiscie, Magdalena Chabiera - historyk literatury z UKSW w Warszawie , edytorka tomu "Po powodzi. Eseje i dzienniki podróży" Jerzego Stempowskiego, Marek Zagańczyk , eseista, redaktor serii "Podróże" Zeszytów Literackich, w której ukazała się "Ziemia berneńska" oraz Jacek Hajduk - filolog klasyczny, literaturoznawca z Uniwersyteu Jagiellońskiego, autor książki "Fantazje mimowolnego podróżnika" poświęconej Jerzemu Stempowskiemu i jego planowanej pracy o Owidiuszu. Fragmenty esejów Jerzego Stempowskiego przeczyta Andrzej Ferenc. WYKORZYSTANE UTWORY 1. J. Stempowski "Dziennik podróży do Austrii i Niemiec" 5 min. 2, "Zapiski dla zjawy" 2 min. 3. "Sulmona" 2 min. "Ziemia berneńska" 3 min. czyta Andrzej Ferenc

Prowadzący: Gacek Dorota, Szymankiewicz Małgorzata

Goście: Jacek Hajduk, Magdalena Chabiera, Magdalena Grochowska, Marek Zagańczyk

Data emisji: 20.08.2017

Playlista