X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polak na dworze wielkich chanów mongolskich

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 15:00
W "Atlasie polskich podróżników" cofnęliśmy się aż do XIII wieku. Wtedy bowiem żył nasz pierwszy znany podróżnik - Benedykt Polak.
Audio
  • Polak na dworze wielkich chanów mongolskich (Atlas polskich podróżników/Dwójka)
Trasa wyprawy Jana di Piano Carpini na dwór wielkich chanów mongolskich
Trasa wyprawy Jana di Piano Carpini na dwór wielkich chanów mongolskichFoto: wikipedia, domena publiczna

Mongołowie od początku XIII wieku budzili strach mieszkańców środkowo-wschodniej Europy. Regularnie najeżdżali te ziemie swoim szybkim i bezwzględnym wojskiem. W 1240 roku Batu-Chan zdobył Kijów i prawie całą Ruś. Rok później - w tragicznej klęsce rycerstwa polskiego w bitwie pod Legnicą - poległo  7 tysięcy żołnierzy oraz książę śląski Henryk II Pobożny.

Europejscy władcy nie mieli pojęcia na temat kultury, obyczajów i doktryny wojennej Mongołów. Papież Innocenty IV początkowo apelował o zorganizowanie wyprawy krzyżowej przeciw Tatarom, jednak wobec braku zrozumienia postanowił nawiązać z nimi kontakty. Polecił przygotowanie czterech poselstw - na czele jednego z nich stanął Jan di Piano Carpini, a brał w nim udział Benedykt Polak.

Wyprawa rozpoczęła się 16 kwietnia 1245 roku we francuskim Lyonie. Jak przebiegała? Czy zakończyła się sukcesem? O tym rozmawialiśmy z franciszkaninem o. Andrzejem Zającem, prof. Adamem Krawcem z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Robertem Szyjanowskim, który kilkanaście lat temu postanowił wyruszyć trasą Benedykta Polaka.

***

Tytuł audycji: Atlas polskich podróżników

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: o. Andrzej Zając (franciszkanin) prof. Adam Krawiec (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu) oraz Robert Szyjanowski (podróżnik)

Data emisji: 27.08.2017

Godzina emisji: 13.00

mm/ag/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Relacje polsko-tureckie trwają już 600 lat

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 16:34
W tym roku mija 600. rocznica zawarcia pomiędzy Polską a Turcją stosunków dyplomatycznych. Niewiele krajów może pochwalić się tak długą historią nieprzerwanego partnerstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czyngis-Chan – wielki zdobywca czy tyran?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 05:05
Zwano go szaleńcem i geniuszem. Krwiożerczym wojownikiem i błyskotliwym politykiem. Architektem narodów i niszczycielem cywilizacji. Wszystkie określenia zawierają ziarno prawdy.
rozwiń zwiń