X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jerzego Lotha pionierska podróż po Afryce

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 15:31
- Ten polski geograf w 1929 roku przemierzył 31 760 km, z czego na ląd przypadało prawie 16 tysięcy kilometrów - mówił w audycji "Atlas polskich podróżników" afrykanista prof. Jan Milewski.
Audio
  • Prof. Jan Milewski o afrykańskiej wyprawie Jerzego Lotha (Atlas polskich podróżników/Dwójka)
Jerzy Loth (na zdjęciu) znał 11 języków, w tym 5 - biegle.
Jerzy Loth (na zdjęciu) znał 11 języków, w tym 5 - biegle.Foto: Wikipedia/Władysław Miernicki/domena publiczna

Jerzy Loth był nie tylko podróżnikiem, ale przede wszystkim badaczem i naukowcem, który w 1929 roku przemierzał południową i wschodnią Afrykę. Towarzyszył mu Walery Goetel, a wyprawa ta zorganizowana została w związku z Międzynarodowym Kongresem Geologicznym w Kapsztadzie i Pretorii. - W czasie tej podróży obaj uczeni dotarli do miejsca, które dla historyków Afryki ma istotne znaczenie - opowiadał w Dwójce prof. Jan Milewski.

***

Tytuł audycji: Atlas polskich podróżników

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: prof. Jan Milewski (afrykanista z Uniwersytetu SWPS i Uniwersytetu Warszawskiego, który spotkał Jerzego Lotha pod koniec lat 40. XX wieku)

Data emisji: 13.08.2015

Godzina emisji: 12.00

bch/pg

Zobacz więcej na temat: Afryka Bartosz Panek podróże
Komentarze1
aby dodać komentarz
MichalJA_K2015-07-27 22:44 Zgłoś
Dzień dobry, Słuchając audycji, nie całej wprawdzie, usłyszałem zdanie o profesorze Romerze. Otóż moi dziadkowie ze strony mamy przez jakiś czas gościli go u siebie w pomieszczeniu oddzielonym szafą od reszty mieszkania. Poniżej cytat jaki znalazłem który to akurat opisuje, bo tam dziadkowie z rodziną mieszkali. Powiązanie z klasztorem był o tyle silne, że dziadek Edward Frankl był starszym bratem Stanisława Frankla, w tamtym czasie rektora seminarium duchownego. Wiem, że już po wojnie dziadkowie mieli kontakt z Eugeniuszem Romerem i odwiedzali go w Krakowie. Moja wiedza jest niestety dosyć szczątkowa, a większość osób z tamtego czasu już nie żyje, oprócz cioci, notabene najstarszej z rodzeństwa, dzieci moich dziadków. Pozdrawiam Michał Kurczab. Po zajęciu Lwowa w 1941 r. przez Niemców musiał ukrywać się przed prześladowaniami, jakie mogły go spotkać ze strony władz hitlerowskich za jego stanowisko przy ustalaniu zachodnich granic Polski. Schronienie znalazł w klasztorze Ojców Zmartwychwstańców przy ulicy Piekarskiej we Lwowie."

Czytaj także

To on przywiózł storczyki do Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 16:00
Józef Warszewicz (1812-1866) był podróżnikiem, botanikiem i przyrodnikiem, szczególnie zasłużonym dla Ogrodu Botanicznego UJ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polka, która poznała sekrety szamanów Syberii

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 16:00
– W Polsce jest zapomniana, a w Wielkiej Brytanii Marię Czaplicką wymienia się jednym tchem razem z Bronisławem Malinowskim – mówił antropolog dr Łukasz Smyrski z UW.
rozwiń zwiń