Libreciści Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 21:05
W audycji przybliżyliśmy sylwetki autorów tekstów, z którymi współpracował ojciec polskiej opery narodowej.
Audio
  • Libreciści Stanisława Moniuszki (Moniuszko - historia prawdziwa/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Moniuszko_Serwis_1200x660.jpg
Stanisław Moniuszko - serwis specjalny

Stanisław Moniuszko, kompozytor przede wszystkim muzyki scenicznej, doskonale zdawał sobie sprawę z tego, jak ważne jest dobre libretto i takich przez całe życie poszukiwał. W połowie lat 40. XIX wieku, w liście do Józefa Sikorskiego, narzekał: "Tu w Wilnie nie mam zdolnego do pisania librettów". Brał więc, co było – a więc teksty już gotowe, wymagające jedynie opracowania, ale zamawiał także libretta u lokalnych twórców: Oskara Korwin-Milewskiego i Wincentego Dunin-Marcinkiewicza.

To jednak mu nie wystarczało – namawiał do współpracy Józefa Ignacego Kraszewskiego i Aleksandra Fredrę, niestety bezskutecznie. Na szczęście latem 1846 roku w warszawskim salonie Łuszczewskich poznał Włodzimierza Wolskiego, autora librett Halki i Hrabiny. Mniej więcej dwadzieścia lat później spotkał drugiego najważniejszego współpracownika, którym był Jan Chęciński, autor librett Verbum nobile, Strasznego dworu, Parii i Beaty.

Kim byli libreciści Moniuszki? Jak układała się współpraca kompozytora z autorami tekstów? Jakie oceny wystawić możemy dziełom Milewskiego, Marcinkiewicza, Wolskiego i Chęcińskiego?

***

Tytuł audycji: Moniuszko - historia prawdziwa

Prowadził: Piotr Matwiejczuk

Gość: dr hab. Alina Borkowska-Rychlewska (profesor nadzwyczajny w Zakładzie Literatury Romantyzmu Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 30.10.2019

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Elementy taneczne w twórczości Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 15:33
W jaki sposób taniec przejawia się w dziełach scenicznych ojca polskiej opery narodowej? Czy są to tylko polskie tańce narodowe czy również międzynarodowe tańce salonowe? Odpowiedzi szukaliśmy w kolejnej audycji z cyklu "Moniuszko – historia prawdziwa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Moniuszko. Pokolenie 1820?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 11:08
Gościem kolejnej audycji z cyklu "Moniuszko - historia prawdziwa" była prof. Elżbieta Nowicka z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, dyrektor Centrum Badań nad Teatrem Muzycznym UAM.
rozwiń zwiń