REKLAMA

Triennale Srebrny Czworokąt. Karpaty zachwycają, Karpaty łączą

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 16:34
- Poszukujemy tego, co nas łączy i na tej bazie budujemy przyszłość tego regionu w sensie kulturalnym - mówił Janusz Cywicki, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu na antenie radiowej Dwójki.
Audio
  • Janusz Cywicki, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu o Triennale Malarstwa Regionu Karpat Srebrny Czworokąt (Wybieram Dwójkę)
Karpaty, Rumunia
Karpaty, RumuniaFoto: Pixabay/Arek Socha

W rzeszowskim Biurze Wystaw Artystycznych prezentowane są dzieła jedenastej już edycji międzynarodowego konkursu malarskiego, którego organizatorem jest Galeria Sztuki w Przemyślu. Konkurs pod nazwą Triennale Malarstwa Regionu Karpat - Srebrny Czworokąt to ważna impreza artystyczna, łącząca artystów z Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier.

Artyści i spektrum problemów

"Dziwny jest ten świat" to temat przewodni tegorocznej edycji wydarzenia. - Interesują nas współczesne malarstwo i współczesne problemy, przed którymi stoją artyści zamieszkali w tym specyficznym terenie Europy - mówił gość Dwójki. - Każdy artysta ma przed sobą najróżniejsze problemy związane z trudnościami dnia codziennego, jak i swojej rodziny, kraju, miejsca z którego pochodzi, kultury czy religii, którą reprezentuje. Jest to bardzo złożony problem i zarazem bardzo interesujący pod każdym względem. Oglądanie tej wystawy daje bardzo szerokie spektrum tego, czym interesują się i z czym przychodzą do nas artyści, którzy na co dzień nie widują się, nie są w stałym kontakcie ze sobą - podkreślił rozmówca Dwójki.

Dwustopniowa selekcja

Do konkursu i wystawy konkursowej zostało zaproszonych 111 prac, które reprezentuje 66 artystów z pięciu krajów tworzących region Karpat, jak wyjaśnił Janusz Cywicki. - Prace zostały wyłonione na drodze dwustopniowej selekcji. Najpierw ogłaszamy założenia i wysyłamy zaproszenia i artyści zgadzają swój udział w formie elektronicznej, która ułatwia nam wstępną kwalifikację. Jury kwalifikujące zazwyczaj jest to jury nasze, krajowe, które kwalifikuje do drugiego etapu konkursu, a tym samym wystawy końcowej około stu prac kilkudziesięciu artystów, wśród których jury międzynarodowe wyłoni laureatów nagród głównych - wyjaśniał.

Grand Prix otrzymała w tym roku artystka ukraińska ze Lwowa Liudmila Davydenko.

Posłuchaj

10:45 PR2 2022_09_23-16-33-28-tirennale.mp3 Janusz Cywicki, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu o Triennale Malarstwa Regionu Karpat Srebrny Czworokąt (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Janusz Cywicki (dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu)

Data emisji: 23.09.2022

Godzina emisji: 16.33

djr