>>> Wejdź na podcasty.polskieradio.pl i posłuchaj audycji
Propozycja edukacyjna placówki jest bardzo szeroka. Skierowana jest nie tylko do dzieci i młodzieży, ale także do osób dorosłych. "Lato w muzeum" to propozycja składająca się z kilku modułów.
Dla najmłodszych i dla seniorów
- Nasza oferta skierowana jest do osób od 1. roku życia. Najmłodszym dedykujemy "Sztukę pierwszych kroków". Są to zajęcia choreograficzne dla dzieci od 1. do 3. roku życia, prowadzone w przestrzeni muzeum. Mamy też zwiedzania grupowe skierowane do rodziców odwiedzających naszą placówkę z wózkami. Nasza infrastruktura jest do tego dostosowana - mówi Drzewiecki. - Dla nas, edukatorów i jednocześnie osób zajmujących się sztuką, praca z najmłodszymi jest najłatwiejsza i najwdzięczniejsza. Dzieci nie boją się sztuki, jest dla nich intuicyjna. Chcemy, aby dzieci podążały za własną kreatywnością. Dorośli często nie lubią sztuki współczesnej, bo obawiają się, że coś źle zinterpretują. Dzieci nie mają takich oporów - zaznacza edukator.
Czytaj także:
"Kreatywna godzina" to warsztaty trwające mniej więcej godzinę, do których uczestnicy mogą dołączyć w dowolnym momencie. "Komiks o dużym mnie" to warsztaty dla dzieci. Inspirację dla nich stanowi mural "Jedno życie" Kateryny Lysovenko i tkanina "Przeczarowując świat: Czerwiec" Małgorzaty Mirgi-Tas. "Estetyka aktywizmu" to warsztaty dla osób dorosłych, seniorów i młodzieży od 16. roku życia, prowadzone przez edukatorkę, artystkę wizualną i aktywistkę Gabrielę Żylińską. - Na najbliższe warsztaty z tego cyklu zostały jeszcze ostatnie bilety, wszystkich zainteresowanych zapraszam do zapoznania się ze szczegółami na naszej stronie internetowej - mówi Drzewiecki.
Sztuka najnowsza w Parku Bródnowskim
Jakub Drzewiecki zachęca także do wyjścia na świeże powietrze. Park Rzeźby na Bródnie, oddalony zaledwie o 15 minut jazdy drugą linią metra od muzeum, to niezwykle inspirująca przestrzeń poświęcona sztuce najnowszej. Znajduje się tam najmniejszy ze stołecznych domów kultury, czyli Domek Herbaciany. - Jest to rzeźba tajskiego artysty Rirkrita Tiravaniji, działającego w obszarze sztuki społecznej. Jest ona malutkim pomieszczeniem o lustrzanych ścianach, w których odbija się całe otoczenie. Czasem trzeba wysilić wzrok, aby ją zobaczyć. Jest miejscem, wokół którego odbywają się rozmaite wydarzenia - może się tam na przykład rozstawić DJ. W parku można też oglądać rzeźby, które umieszczamy tam od wielu lat, czasem odbywają się też oprowadzania kuratorskie - mówi gość Dwójki.
W tym tygodniu w weekend odbędzie się nietypowe odkrywanie parku. Duet: artystka wizualna Paulina Pankiewicz i Mariusz Zacheja - biegacz długodystansowy, osoba niewidoma - będą opracowywać mapę sensoryczną parku. - Do udziału zapraszamy także wszystkich odwiedzających. To okazja, aby poznać to miejsce z innej perspektywy, za pomocą innych zmysłów - podkreśla Jakub Drzewiecki.
"Formy podstawowe" - z muzeum do szkoły
Trwają intensywne prace nad jesienną ofertą muzeum. Otwierają się wtedy nowe wystawy, dojdzie do zmiany ekspozycji. Powrócą stałe działania dla szkół, organizowane z myślą zarówno o placówkach warszawskich, jak i tych z Mazowsza czy innych polskich miejscowości. Odbędą się także zajęcia przeznaczone dla grup przedszkolnych.
- Ruszymy też ze stałym programem, którym są "Formy podstawowe". Jest on skierowany do szkół leżących na terenie Mazowsza. Polega na tym, że to my jedziemy do danej placówki. Wcześniej wysyłamy tam specjalnie zaprojektowane małe wersje dzieł sztuki i instrukcje od artystów. Później wspólnie pracujemy nad tym materiałem. Efekty prac z poprzedniej edycji można zobaczyć na parterze w muzeum. Wstęp jest bezpłatny, więc podczas spaceru Marszałkowską można wstąpić do nas na kilkanaście minut i przekonać się, czym jest ten projekt. Efekty są wspaniałe - wyjaśnia gość Katarzyny Sanockiej.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadzenie: Katarzyna Sanocka
Gość: Jakub Drzewiecki (Dział Edukacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)
Data emisji: 24.07.2025
Godz. emisji: 8.30
oł/k