Polskie Radio
Section05

Katarzyna Sanocka

15. Konkurs Lutniczy w Poznaniu. Jak brzmią skrzypce doskonałe?

W Poznaniu zakończył się 15. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego. To najstarszy i jeden z najbardziej prestiżowych konkursów lutniczych na świecie. W tym roku do Poznania przyjechały instrumenty z 18 krajów, w tym m.in. z Austrii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chin Czech, Francji, Japonii Kanady, Macedonii, Meksyku, Niemiec, Słowenii i Włoch, a także -  po raz pierwszy w historii konkursu z Estonii i Iranu.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce lutnik KULTURA Dwójka muzyka klasyczna

Festiwal Nowa Tradycja 2025. Piotr Kędziorek: przed nami sporo powrotów

- W tym roku, zwłaszcza w Konkursie Muzyki Folkowej, ale też podczas koncertów gwiazd, będzie sporo powrotów na nasze festiwalowe deski - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Kędziorek, dyrektor Programu 2 i Radiowego Centrum Kultury Ludowej, które jest organizatorem 26. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
Zobacz więcej na temat:  Nowa Tradycja Piotr Kędziorek Dwójka KULTURA Konkurs Muzyki Folkowej folk

Olga Boznańska. "Malarka świadomie żonglowała swoją postacią"

- Podczas pracy nad książką okazało się, że Olga Boznańska jest inną postacią, niż o niej myślałam. Tytuł mojej książki nawiązuje do tytułu jej obrazu "Dziewczyna z chryzantemami". Staram się w niej pokazać, jak jej życie splatało się z jej twórczością - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marta Motyl, autorka książki "Olga Boznańska. Nie tylko Dziewczynka". Sejm Rzeczpospolitej ustanowił AD 2025 rokiem Olgi Boznańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 malarstwo polskie Olga Boznańska impresjonizm Paryż

Willa Waleria w Milanówku - była i jest (znów) domem sztuki

W odnowionych wnętrzach Willi Waleria w Milanówku powstała przestrzeń pełna twórczej energii, otwarta dla gości i mieszkańców. To tu mieszkał i tworzył jeden z najciekawszych rzeźbiarzy międzywojnia – Jan Szczepkowski. W piątek 25 kwietnia pod tym adresem otwarta zostanie - pod hasłem "Vivat Szczepkowski! 100-lecie paryskiego sukcesu" - wystawa stała poświęcona jego życiu i twórczości.
Zobacz więcej na temat:  zabytki Milanówek SZTUKA KULTURA wystawa rzeźba rzeźbiarz Dwójka Magdalena Małecka-Wippich

Żywa wystawa, której kuratoruje Tilda Swinton. "Embodying Pasolini" na Festiwalu Malta

- Dzięki twórcom spektaklu "Embodying Pasolini" kostiumy z filmów Piera Paola Pasoliniego za każdym razem na nowo odnajdują się w nowych sytuacjach, które proponują Tilda Swinton i Olivier Saillard jako kustosze, kuratorzy tej żywej wystawy, w której uczestniczymy jako publiczność - mówiła w Dwójce Agata Kołacz, dyrektorka programowa 35. Festiwalu Malta.
Zobacz więcej na temat:  Malta Festival tilda swinton TEATR KULTURA Pier Paolo Pasolini kostiumografia Dwójka Agata Kołacz Anna Smolar

Ponad sto filmów, w tym pokazy przedpremierowe. Rusza 27. Przegląd Filmowy Kino na Granicy

Retrospektywa filmów z wybitnymi kreacjami Mai Komorowskiej, retrospektywa twórczości Krzysztofa Piesiewicza, a także przegląd filmów twórcy czechosłowackiej Nowej Fali - aktora Hynka Bočana, a do tego filmy z Polski, Czech i Słowacji wraz z literaturą regionu. To tylko niektóre z punktów, które przygotowali organizatorzy 27. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Kino na Granicy Cieszyn FILM film polski KULTURA

Polskie Radio 24 Maria Skłodowska-Curie. Ile wiemy o najsłynniejszej polskiej noblistce?

- Gdy zaczęłam pracować w muzeum, musiałam zmienić swoje myślenie o Marii Skłodowskiej-Curie, bo w szkole nie była dla mnie specjalnie atrakcyjną postacią, taką ubraną na czarno i zamkniętą w swoim laboratorium. Ale dziś chcę pokazać, jak wiele ról pełniła i jak wiele przeciwności losu musiała pokonać - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Mizikowska, kuratorka wystawy "Kim jesteś, Mario?".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maria Skłodowska-Curie Nobel atom

Edward Dwurnik i Andrzej Szczygieł. Dwaj przyjaciele artyści

– W 1975 r. Edward miał ogromną wystawę w Teatrze Galerii Studio. To była, można powiedzieć, jedna wielka instalacja, zrobiona z tych obrazów przez małżeństwo Boguckich. Wystawę odwiedził Andrzej Szczygieł. Wkrótce potem zjawił się u nas, bardzo szybko złapali z Edwardem wspólny ton i się zaprzyjaźnili – mówiła w Dwójce artystka Teresa Gierzyńska w związku z wystawą "Edward Dwurnik: Portret z natury".
Zobacz więcej na temat:  wystawa Edward Dwurnik Dwójka SZTUKA KULTURA Andrzej Szczygieł

Fotografia poświęcona polskiemu wzornictwu. Jubileuszowa wystawa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego

Pionierskie myśli, artyści i przedmioty, które zrewolucjonizowały sposób myślenia o wzornictwie. Wystawa fotografii zatytułowana "Idea. Forma. Funkcja. Projektowanie i Przemysł w Polsce 1988-1939" to spacer przez przekrój kultowych projektów mebli czy ceramiki. Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji 75. rocznicy założenia Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Instytut Wzornictwa Przemysłowego