Polskie Radio
Section05

Katarzyna Sanocka

Olga Boznańska. "Malarka świadomie żonglowała swoją postacią"

- Podczas pracy nad książką okazało się, że Olga Boznańska jest inną postacią, niż o niej myślałam. Tytuł mojej książki nawiązuje do tytułu jej obrazu "Dziewczyna z chryzantemami". Staram się w niej pokazać, jak jej życie splatało się z jej twórczością - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marta Motyl, autorka książki "Olga Boznańska. Nie tylko Dziewczynka". Sejm Rzeczpospolitej ustanowił AD 2025 rokiem Olgi Boznańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 malarstwo polskie Olga Boznańska impresjonizm Paryż

Willa Waleria w Milanówku - była i jest (znów) domem sztuki

W odnowionych wnętrzach Willi Waleria w Milanówku powstała przestrzeń pełna twórczej energii, otwarta dla gości i mieszkańców. To tu mieszkał i tworzył jeden z najciekawszych rzeźbiarzy międzywojnia – Jan Szczepkowski. W piątek 25 kwietnia pod tym adresem otwarta zostanie - pod hasłem "Vivat Szczepkowski! 100-lecie paryskiego sukcesu" - wystawa stała poświęcona jego życiu i twórczości.
Zobacz więcej na temat:  zabytki Milanówek SZTUKA KULTURA wystawa rzeźba rzeźbiarz Dwójka Magdalena Małecka-Wippich

Żywa wystawa, której kuratoruje Tilda Swinton. "Embodying Pasolini" na Festiwalu Malta

- Dzięki twórcom spektaklu "Embodying Pasolini" kostiumy z filmów Piera Paola Pasoliniego za każdym razem na nowo odnajdują się w nowych sytuacjach, które proponują Tilda Swinton i Olivier Saillard jako kustosze, kuratorzy tej żywej wystawy, w której uczestniczymy jako publiczność - mówiła w Dwójce Agata Kołacz, dyrektorka programowa 35. Festiwalu Malta.
Zobacz więcej na temat:  Malta Festival tilda swinton TEATR KULTURA Pier Paolo Pasolini kostiumografia Dwójka Agata Kołacz Anna Smolar

Ponad sto filmów, w tym pokazy przedpremierowe. Rusza 27. Przegląd Filmowy Kino na Granicy

Retrospektywa filmów z wybitnymi kreacjami Mai Komorowskiej, retrospektywa twórczości Krzysztofa Piesiewicza, a także przegląd filmów twórcy czechosłowackiej Nowej Fali - aktora Hynka Bočana, a do tego filmy z Polski, Czech i Słowacji wraz z literaturą regionu. To tylko niektóre z punktów, które przygotowali organizatorzy 27. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Kino na Granicy Cieszyn FILM film polski KULTURA

Polskie Radio 24 Maria Skłodowska-Curie. Ile wiemy o najsłynniejszej polskiej noblistce?

- Gdy zaczęłam pracować w muzeum, musiałam zmienić swoje myślenie o Marii Skłodowskiej-Curie, bo w szkole nie była dla mnie specjalnie atrakcyjną postacią, taką ubraną na czarno i zamkniętą w swoim laboratorium. Ale dziś chcę pokazać, jak wiele ról pełniła i jak wiele przeciwności losu musiała pokonać - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Mizikowska, kuratorka wystawy "Kim jesteś, Mario?".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maria Skłodowska-Curie Nobel atom

Edward Dwurnik i Andrzej Szczygieł. Dwaj przyjaciele artyści

– W 1975 r. Edward miał ogromną wystawę w Teatrze Galerii Studio. To była, można powiedzieć, jedna wielka instalacja, zrobiona z tych obrazów przez małżeństwo Boguckich. Wystawę odwiedził Andrzej Szczygieł. Wkrótce potem zjawił się u nas, bardzo szybko złapali z Edwardem wspólny ton i się zaprzyjaźnili – mówiła w Dwójce artystka Teresa Gierzyńska w związku z wystawą "Edward Dwurnik: Portret z natury".
Zobacz więcej na temat:  wystawa Edward Dwurnik Dwójka SZTUKA KULTURA Andrzej Szczygieł

Fotografia poświęcona polskiemu wzornictwu. Jubileuszowa wystawa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego

Pionierskie myśli, artyści i przedmioty, które zrewolucjonizowały sposób myślenia o wzornictwie. Wystawa fotografii zatytułowana "Idea. Forma. Funkcja. Projektowanie i Przemysł w Polsce 1988-1939" to spacer przez przekrój kultowych projektów mebli czy ceramiki. Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji 75. rocznicy założenia Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Instytut Wzornictwa Przemysłowego

Kiedy tancerze zawodowi mogą odejść na emeryturę?

W magazynie "Pas de deux" zajęliśmy się procedowanym przez Sejm projektem ustawy o emeryturach tancerzy zawodowych. Prawo do wcześniejszej emerytury odebrano tej grupie zawodowej w 2006 roku, co zaowocowało m.in. spadkiem liczby kandydatów do szkół baletowych i chętnych, by swoje życie poświęcić tej bardzo krótkiej, co wynika z jej specyfiki, karierze.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Gardzina taniec ZASP emerytura balet Dwójka KULTURA

Oratorium zamiast opery. Sprytna odpowiedź Haendla na zakazy

- Oratorium "Il trionfo del tempo e del disinganno" powstało w okresie, gdy w Rzymie zakazano wystawiania oper. Natomiast publiczność włoska, tak bardzo przyzwyczajona do obecności opery w życiu kulturalnym, znajdowała najróżniejsze sposoby na to, żeby kontynuować tę twórczość - mówił w Dwójce Waldemar Raźniak, reżyser premierowego spektaklu Polskiej Opery Królewskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polska Opera Królewska Georg Friedrich Haendel premiera Dwójka KULTURA oratorium Waldemar Raźniak Aneta Łukaszewicz

Polskie Radio 24 Modowe imperium Maxa Factora. Z ziemi polskiej do globalnej sławy

- Max Factor był wyjątkowym artystą. Jego marzeniem od zawsze było uczynienie kobiet pięknymi - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Krupiński, znawca historii mody, charakteryzacji i fryzjerstwa. Na polskim rynku wydawniczym wkrótce pojawi się drugie wydanie książki  "Max Factor. Twórca imperium piękna", autorstwa amerykańskiego pisarza Freda E. Bastena.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kosmetyki kinematografia Hollywood

Mateusz Smoczyński. Od skrzypka improwizującego do kompozytora muzyki symfonicznej

Mateusz Smoczyński - skrzypek, kompozytor, laureat Fryderyka w kategorii Jazzowy Kompozytor. Jego album "Adam's Apple" otrzymał również nominację w kategorii Album Roku - Muzyka Klasyczna Crossover, a album "Polish Impressions" - w kategorii Album Roku - Muzyka Współczesna. - Nie robię muzyki dla nominacji, ale one potrafią bardzo miło schlebić. To miłe uczucie, że te płyty zostały zauważone - mówił artysta w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Smoczyński Fryderyki Fryderyki 2025 KULTURA Jazz muzyka współczesna John Adams