Kapela Braci Tarnowskich przywraca klimat wesel sprzed lat

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 14:36
Bracia Tarnowscy w całej swojej karierze zagrali na ponad 500 weselach. Pochodzą z bardzo muzykalnej rodziny – dźwięki otaczały ich od zawsze. – Myśmy się sami nauczyli. Nasz tatuś jak pracował, to cały czas śpiewał i te dźwięki są, bo je do dziś gramy – mówią laureaci festiwalu w Kazimierzu Dolnym z roku 2013.
Audio
  • Rozmowa z Braćmi Tarnowskimi (Źródła/ Dwójka)
  • Z Grzegorzem Chorążewiczem rozmawiał Kuba Borysiak (Dwójka/Źródła)
Kapela Braci Tarnowskich przywraca klimat wesel sprzed lat
Foto: East News/Glowimages

Stanisław, Adam oraz Krzysztof Tarnowscy z Domaniowa tworzą jedną z najlepszych kapel ludowych, która na koncie ma kilka setek wesel i niezliczoną ilość koncertów na przeglądach poświęconych muzyce ludowej. Określani mianem mistrzów teatru weselnego - zwyczajowych spektakli, które odgrywa się drugiego dnia wesela. Słuchając ich muzyki przenosimy się w klimat zabawy sprzed wielu lat.

48. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Zobacz więcej<<<

Kapele tworzą bracia Adam (skrzypce) ur. 15.01.1945 r., Stanisław (harmonia) ur. 8.06.1940 r. oraz syn Stanisława (bęben). To w Domaniowie w gminie Przytyk zaczęła się ich przygoda z muzyką. Cała rodzina - zarówno ze strony ojca jak i matki była muzykalna, więc nie może dziwić nas fakt, że bracia od najmłodszych lat wychowywani przy dźwiękach muzyki, zafascynowali się nią. - Wszyscy byliśmy samoukami, początkowo rodzina niechętnie podchodziła do naszej pasji, twierdząc że bycie muzykiem to niewdzięczny zawód. Babcia modliła się, aby jej wnuczkowie nie zostali muzykami, bo "muzykanty to pijaki", a wuj muzyk nie chciał nas uczyć grać, mówiąc że jest to "dziadowski chleb" - opowiada Adam Tarnowski.


Bracia dość wcześnie zaczęli grywać na weselach, bo już w wieku 13-14 lat. W 1968 roku postanowili zagrać razem jako rodzinna Kapela Braci Tarnowskich. Grywali głównie po weselach, rzadziej na zabawach. W ich repertuarze znajdziemy mazurki, oberki, rumbę, fokstrota, polkę, czy tango. W 1990 roku kapela zakończyła granie po weselach. Pojawiły się instrumenty elektroniczne i wyparły muzykę ludową, która stawała się coraz bardziej zapominana.

Kapela Braci Tarnowskich była jednym z laureatów Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w roku 2013. W audycji "Źródła" rozmawialiśmy też z Grzegorzem Chorążewiczem z Suska Nowego, akordeonistą również nagrodzonym na ubiegłorocznej imprezie.

sm/bch

Zobacz więcej na temat: Dwójka folk mazurek MUZYKA

Czytaj także

Festiwal najskromniejszych wiejskich muzykantów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 14:42
- Nie widzimy tutaj zespołów, które idą o krok, a może i o dwa kroki dalej. To nie jest nasz kierunek - mówiła w archiwalnym nagraniu Jadwiga Sobieska, jedna z pomysłodawczyń Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
rozwiń zwiń