X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Festiwal najskromniejszych wiejskich muzykantów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 14:42
- Nie widzimy tutaj zespołów, które idą o krok, a może i o dwa kroki dalej. To nie jest nasz kierunek - mówiła w archiwalnym nagraniu Jadwiga Sobieska, jedna z pomysłodawczyń Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Audio
  • Remigiusz Mazur-Hanaj o programie 48. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (Źródła/Dwójka)
Kazimierz nad Wisłą, 1980. Festiwal Folkloru. XIX Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.
Kazimierz nad Wisłą, 1980. Festiwal Folkloru. XIX Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.Foto: PAP/M.Stankiewicz

48. edycja kazimierskiego święta muzyki ludowej odbędzie się w dniach 26-29 czerwca. Niewątpliwą atrakcją tegorocznego festiwalu, oprócz tradycyjnych koncertów, będzie, organizowany po raz pierwszy, festiwal filmów poświęconych polskiej muzyce tradycyjnej. Wśród zaplanowanych pokazów jest dokument poświęcony małżeństwu etnologów Jadwidze i Marianowi Sobieskim.
>>>Zobacz serwis poświęcony Oskarowi Kolbergowi<<<

- Zdziwiło mnie, że nikt tego dokumentu nie wygrzebał wcześniej z archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi - opowiadał w Dwójce opiekun pokazów Remigiusz Mazur-Hanaj. Film zatytułowany "Melodie, które nie zaginą" został wyprodukowany w 1958 roku i poświęcony jest dziełu życie państwa Sobieskich, którzy przed i po wojnie prowadzili akcję zbierania polskiego folkloru.

Swoją wiedzę Sobiescy wykorzystali, organizując Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Impreza od początku stawiała sobie za cel prezentację kultury tradycyjnej w jej najbardziej źródłowym ujęciu. - My nie widzimy tutaj zespołów, które idą o krok, a może i o dwa kroki dalej, to nie jest nasz kierunek - mówiła w archiwalnym nagraniu Jadwiga Sobieska. - Obecność imponujących, pięknie ubranych kapel wieloosobowych deprymująco wpływa na tych źródłowych, najskromniejszych muzykantów, którzy znajdując się w otoczeniu tak niesłychanie rozbudowanym, po prostu czują się ubogo, czują się skrępowani. Cały wysiłek jury polega na tym, żeby zachęcić tych właśnie, którzy wychodzą ze strachem w duszy, że właściwie co oni pokażą, jeśli mają tylko te skrzypeczki i bębenek - opowiadała Jadwiga Sobieska.

Więcej na temat festiwalu - w nagraniu audycji przygotowanej przez Marię Baliszewską.

Zobacz program 48. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

/

bch/jp

Zobacz więcej na temat: folk
Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-06-25 09:02 Zgłoś
No, proszę! Jeszcze się w Polsce kolebie gdzieś na wsi za piecem duch polskiej rodzimej sztuki, a tymczasem sikorski, Mucha, czy który tam im podobny potrafią wywalić milion na koncert Amerykanów. Milion!!

Czytaj także

Kolberg lepszy niż bracia Grimm

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 15:28
- Oni spisywali standardy bajek, a on nic nie zmieniał w pierwotnych wersjach. Dokumentował kulturę bardzo wiernie i niezwykle szczegółowo, to jest jego wyróżnikiem na tle ówczesnych ludoznawców - mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Dadak-Kozicka, antropolog muzyki, inicjatorka Roku Oskara Kolberga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co bym nie zagrał i tak mi wyjdzie po góralsku

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 13:22
- Człowiek, który ma twórczą naturę, szybko nudzi się jedynie odtwarzaniem jakiejś skostnieliny – przekonywał w "Źródłach” znakomity skrzypek podhalański Jan Karpiel Bułecka.
rozwiń zwiń