Dzięki szkołom tradycji wraca życie do wiejskich remiz

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 16:27
- Idea jest taka, że skoro bierzemy skądś muzykę, to próbujemy również ożywić miejsce, w którym żyją ludowi śpiewacy, tancerze, muzycy. To od nich czerpiemy wiedzę - o pomysłach na ożywienia kultury tradycyjnej opowiadał skrzypek Janusz Prusinowski.
Audio
  • Janusz Prusinowski o pomysłach na ożywienie kultury ludowej (Źródła/Dwójka)
Zabawa podczas festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2013
Zabawa podczas festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata” 2013Foto: Artur Cieszewski, materiały prasowe festiwalu Wszystkie Mazurki Świata

Rok Kolberga obfituje w wydarzenia popularyzujące kulturę ludową. Jednym z najciekawszych przedsięwzięć są szkoły tradycji, w ramach których muzycy ludowi dzielą się swoją wiedzą z młodszym pokoleniem. Uczestnicy warsztatów są z kolei zachęcani do organizowania wydarzeń, które pomogłyby ożywić tradycję lokalnych społeczności.

>>>Rok Oskara Kolberga w Dwójce<<<

Jako doskonały przykład takiego sprzężenia Janusz Prusinowski podał w audycji "Źródła" Przystałowice Małe: - Wszystko zaczęło się od małego ziarenka, czyli od skrzypka Jana Gacy, do którego przyjeżdżali uczniowie. Zaczęli oni organizować różne wydarzenia w rodzinnej miejscowości muzykanta. Po 10 latach nie mogę wcisnąć się do tutejszej remizy, gdzie przy muzyce ludowej bawi się młode i stare pokolenie. Ludzie na miejscu odczuli, jak cenne jest to, co mają i kim są - podkreślił.

Więcej o szykowanym konwencie szkół tradycji, a także o efektach spotkania w ramach Forum Muzyki Tradycyjnej - w nagraniu audycji.

bch/mm

Zobacz więcej na temat: folk Oskar Kolberg
Czytaj także

Muzyka Pałuk na cytrę i wokalistę trash metalowego

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 16:00
- Dla mnie ważne było, żeby nie skupiać się tylko na instrumentalnych opracowaniach, ponieważ nie oddają one istoty muzyki tradycyjnej - mówił w Dwójce Grzegorz Tomaszewski, jeden z niewielu polskich cytrzystów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Dahlig: sięgajmy do Kolberga jak do codziennej strawy!

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 17:00
- Czytając Kolberga możemy sobie wypracować racjonalny stosunek do świata - zachęcał prof. Piotr Dahlig, który w Dwójce opowiadał o roli i znaczeniu dzieła wybitnego etnografa nie tylko dla współczesnych badaczy kultury tradycyjnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

U Kolberga najwięcej jest bajki magicznej

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 18:00
- Gromadząc bajki z jego zbiorów, starałam się pokazać w nich to, co najbardziej charakterystyczne, czyli przewagę opowieści, która korzysta z cudownych zdarzeń przedmiotów i spraw - opowiadała w Dwójce Elżbieta Millerowa, autorka opracowania zatytułowanego "Aż tu nagle…”.
rozwiń zwiń