Muzyka Pałuk na cytrę i wokalistę trash metalowego

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 16:00
- Dla mnie ważne było, żeby nie skupiać się tylko na instrumentalnych opracowaniach, ponieważ nie oddają one istoty muzyki tradycyjnej - mówił w Dwójce Grzegorz Tomaszewski, jeden z niewielu polskich cytrzystów.
Audio
  • Grzegorz Tomaszewski o muzyce Pałuk (Źródła/Dwójka)
panorama Kcyni - dawnej stolicy Pałuk
panorama Kcyni - dawnej stolicy PałukFoto: Wikipedia/Andrzej Łuczak, woochuck@onet.eu

- Esencję Pałuk najlepiej czuć na drodze z Kcyni do Wągrowca w maju, kiedy wszystko kwitnie. Z okien samochodu można w pełnej krasie dostrzec typowy krajobraz pałucki - opisywał jeden z najmniej znanych polskich regionów Grzegorz Tomaszewski.

Znakomity cytrzysta, zdobywca głównej nagrody na festiwalu Nowa Tradycja w 2005 roku Pałukom zamierza poświęcić swój najnowszy projekt muzyczny, realizowany w ramach Kwartetu Pałuckiego. Pretekstem do jego realizacji jest trwający właśnie Rok Kolbergowski.
>>>Zobacz serwis specjalny: Rok Kolberga w Dwójce
Kultura położonych w północno-wschodniej Wielkopolsce Pałuk była przedmiotem badań Oskara Kolberga w latach 1865-1875. Znakomity etnograf w tym czasie czterokrotnie odwiedzał położoną w sercu regionu wieś Czeszewo, gdzie spisał około 75 lokalnych utworów. Część z nich stanie się punktem wyjścia do koncertu Kwartetu Pałuckiego, który odbędzie 6 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu.

- Nasz pomysł na ten koncert w Roku Kolbergowskim zasadza się na tym, żeby wziąć piosenki właśnie z Czeszewa - opowiadał gość audycji "Źródła". Repertuar uzupełnią pieśni zebrane w ramach badań podjętych w latach 1961-1965 z inicjatywy księdza jezuity Czesława Białka. Utrwalono wówczas 540 regionalnych utworów pałuckich, których zapis znajduje się obecnie w muzeum regionalnym w Wągrowcu.
Dawne pieśni na koncercie  zaśpiewa Zbigniew Zaranek, wokalista legendarnej trash metalowej grupy Kreon.
- Dla mnie ważne było, żeby nie skupiać się tylko na instrumentalnych opracowaniach ponieważ nie oddają one istoty muzyki tradycyjnej. Jej istotą jest śpiew jednogłosowy...

Więcej o muzyce Pałuk, graniu na cytrze, ale też najbliższych planach Kwartetu Pałuckiego - w nagraniu rozmowy z Grzegorzem Tomaszewskim.

bch/mm

Zobacz więcej na temat: folk Oskar Kolberg
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Cymbaliści ziem polskich

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 13:00
Przedwojenni cymbaliści grywali "Poloneza Ogińskiego", mazury i oberki w polskim zaścianku, ale już na wiejskich zabawach sięgali raczej po melodie białoruskie, czasem litewskie. O losach mistrzów tego instrumentu w audycji "Źródła" opowiadał Piotr Dahlig, autor książki "Cymbaliści w kulturze polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Podhalu zespół to coś więcej niż granie muzyki

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 15:24
- Dzisiaj dzieci nie uczy się w domach folkloru w sposób naturalny. Dla większości z nich jedyną szansą na kontakt z tradycją są zespoły skupione przy różnych stowarzyszeniach - mówiła w Dwójce Dorota Majerczyk, etnolog i góralka z Rabki.
rozwiń zwiń