X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Muzyka Pałuk na cytrę i wokalistę trash metalowego

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 16:00
- Dla mnie ważne było, żeby nie skupiać się tylko na instrumentalnych opracowaniach, ponieważ nie oddają one istoty muzyki tradycyjnej - mówił w Dwójce Grzegorz Tomaszewski, jeden z niewielu polskich cytrzystów.
Audio
  • Grzegorz Tomaszewski o muzyce Pałuk (Źródła/Dwójka)
panorama Kcyni - dawnej stolicy Pałuk
panorama Kcyni - dawnej stolicy PałukFoto: Wikipedia/Andrzej Łuczak, woochuck@onet.eu

- Esencję Pałuk najlepiej czuć na drodze z Kcyni do Wągrowca w maju, kiedy wszystko kwitnie. Z okien samochodu można w pełnej krasie dostrzec typowy krajobraz pałucki - opisywał jeden z najmniej znanych polskich regionów Grzegorz Tomaszewski.

Znakomity cytrzysta, zdobywca głównej nagrody na festiwalu Nowa Tradycja w 2005 roku Pałukom zamierza poświęcić swój najnowszy projekt muzyczny, realizowany w ramach Kwartetu Pałuckiego. Pretekstem do jego realizacji jest trwający właśnie Rok Kolbergowski.
>>>Zobacz serwis specjalny: Rok Kolberga w Dwójce
Kultura położonych w północno-wschodniej Wielkopolsce Pałuk była przedmiotem badań Oskara Kolberga w latach 1865-1875. Znakomity etnograf w tym czasie czterokrotnie odwiedzał położoną w sercu regionu wieś Czeszewo, gdzie spisał około 75 lokalnych utworów. Część z nich stanie się punktem wyjścia do koncertu Kwartetu Pałuckiego, który odbędzie 6 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu.

- Nasz pomysł na ten koncert w Roku Kolbergowskim zasadza się na tym, żeby wziąć piosenki właśnie z Czeszewa - opowiadał gość audycji "Źródła". Repertuar uzupełnią pieśni zebrane w ramach badań podjętych w latach 1961-1965 z inicjatywy księdza jezuity Czesława Białka. Utrwalono wówczas 540 regionalnych utworów pałuckich, których zapis znajduje się obecnie w muzeum regionalnym w Wągrowcu.
Dawne pieśni na koncercie  zaśpiewa Zbigniew Zaranek, wokalista legendarnej trash metalowej grupy Kreon.
- Dla mnie ważne było, żeby nie skupiać się tylko na instrumentalnych opracowaniach ponieważ nie oddają one istoty muzyki tradycyjnej. Jej istotą jest śpiew jednogłosowy...

Więcej o muzyce Pałuk, graniu na cytrze, ale też najbliższych planach Kwartetu Pałuckiego - w nagraniu rozmowy z Grzegorzem Tomaszewskim.

bch/mm

Zobacz więcej na temat: folk Oskar Kolberg
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cymbaliści ziem polskich

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 13:00
Przedwojenni cymbaliści grywali "Poloneza Ogińskiego", mazury i oberki w polskim zaścianku, ale już na wiejskich zabawach sięgali raczej po melodie białoruskie, czasem litewskie. O losach mistrzów tego instrumentu w audycji "Źródła" opowiadał Piotr Dahlig, autor książki "Cymbaliści w kulturze polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Podhalu zespół to coś więcej niż granie muzyki

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 15:24
- Dzisiaj dzieci nie uczy się w domach folkloru w sposób naturalny. Dla większości z nich jedyną szansą na kontakt z tradycją są zespoły skupione przy różnych stowarzyszeniach - mówiła w Dwójce Dorota Majerczyk, etnolog i góralka z Rabki.
rozwiń zwiń