"Źwierściadło". Pierwsza polska składanka avant-folkowa

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 17:31
- Na gruncie polskim ten termin nie był dotąd używany - o płycie zbierającej nagrania artystów takich jak Księżyc, Ola Bilińska czy Loopus Duo opowiadał w Dwójce jej kompliator Remigiusz Hanaj.
Audio
  • Remigiusz Hanaj o płycie "Zwierściadło" (Źródła/Dwójka)
Okładka płyty Źwierściadło
Okładka płyty "Źwierściadło"Foto: materiały prasowe Requiem Records

Remigiusz Hanaj wyjaśniał w audycji "Źródła" znaczenie pojęcia avant-folk, które było kluczowe podczas doboru artystów na płytę "Źwierściadło". - W kręgu zachodniej muzyki termin ten określa artystów, którzy wychodzą od korzeni, ale w sposób znaczący przetwarzają tę inspirację. Czasem ten źródłowy wpływ jest bardzo schowany, nie znaczy jednak, że jest słabszy.

Etnograf, a zarazem lider grupy Księżyc, opowiadał, że na krążku znalazły się utwory nieco oderwane od rzeczywistości, przeglądające się w krzywym zwierciadle tradycji - stąd angielski tytuł "Slavic Mirror".

W audycji Remigiusz Hanaj mówił o historii, którą próbował opowiedzieć poprzez utwory słowiańskich reprezentantów avant-folku znajdujących się na płycie "Źwierściadło".

***

Rozmawiała: Magdalena Tejchma

Gość: Remigiusz Hanaj (muzyk, etnograf)

Data emisji: 27.11.2017

Godzina emisji: 15.07

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

bch/jp

Czytaj także

Grand Prix konkursu "Nowa Tradycja". Spektakl żałobnego minimalizmu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 13:23
– Słuchając ich występu, byłem przygwożdżony prostotą przekazu i ostatecznością tematu – mówił o duecie Grochocki_Odorowicz Olo Walicki, przewodniczący jury 20. Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń