Jurorzy Nowej Tradycji 2018 o uczestnikach konkursowych zmagań

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 17:28
- Zawsze oczekuje się od potencjalnego laureata, że mocno przykuje uwagę jurora. Umiejętności warsztatowe są drugoplanowe. Ważne, by muzyka była bardzo mocno osadzona w tradycji – mówił w Dwójce Wojciech Waglewski.
Audio
  • Jurorzy Nowej Tradycji 2018 o uczestnikach konkursowych zmagań (Źródła/Dwójka)
Wojciech Waglewski
Wojciech WaglewskiFoto: Wojciech Kusiński/ PR

prusinowski janusz kompania - koncert_1200.jpg
Nowa Tradycja 2018. Janusz Prusinowski: zakochałem się w tej dzikiej muzyce

W drugim dniu 21. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia rozmawialiśmy z przewodniczącym jury Wojciechem Waglewskim oraz z Janem Pospieszalskim, jurorem Folkowego Fonogramu Roku 2017 o oczekiwaniach wobec uczestników festiwalu.

- Wyobrażam sobie twórczość wszelaką jako twórczość, która poszukuje swojego języka i tożsamości. Wszyscy muzycy, na których się wzoruję, znaleźli ten własny ton. Najprostszą formą jego poszukiwania jest pogmeranie we własnej tradycji muzycznej. Tradycja jest szkieletem wszystkiego, na czym opiera się kultura. Tak jest choćby w przypadku muzyki transowej, której wspaniałym źródłem są przedwojenne mazurki grywane nawet przez pół godziny. Przyglądanie się tradycji to zatem fantastyczna szkoła rozwoju sztuki – powiedział Wojciech Waglewski.

Jakie miejsce w kulturze zajmuje dziś muzyka tradycyjna? - Przed laty wychodziliśmy z modelu fascynacji wszystkim, co idzie z Zachodu. To, co było mocno zakorzenione w polskiej tradycji, pachniało wówczas kapustą i gnojówką. Trzeba było dużo pracy, by przełamać ten stereotyp i uświadomić ludziom, co tak naprawdę jest kulturą ludową i prawdziwą muzyką tradycyjną. I to się udało - podsumował Jan Pospieszalski.

***

Tytuł audycji: Źródła. Magazyn kultury ludowej

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Goście: Wojciech Waglewski (przewodniczacy jury konkursu Nowa Tradycja 2018), Jan Pospieszalski (juror Folkowego Fonogramu Roku 2017)

Data emisji: 11.05.2018

Godzina emisji: 15.00

mko/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak