Festiwal w Żywcu. Nowe pokolenie rozmiłowane w tradycji

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 17:01
- Zainteresowanie muzyką tradycyjną nie słabnie, ale świat bardzo szybko się zmienia. Stoimy przed zadaniem docierania do źródeł i wielu wykonawców jest mu w stanie sprostać - mówił w Dwójce Zbigniew Wałach, jeden z jurorów Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu.
Audio
  • Spotkanie z jurorami Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu (Źródła/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne. Występ zespołu Koniaków na 42. Festiwalu Folkloru Górali Polskich
Zdj. ilustracyjne. Występ zespołu Koniaków na 42. Festiwalu Folkloru Górali PolskichFoto: PAP/Andrzej Grygiel

goral_1200.jpg
Festiwal w Kazimierzu. Po raz pierwszy - dwie główne nagrody

Gośćmi magazynu "Źródła" byli Zbigniew Wałach, Małgorzata Kiereś, Aleksander Smaga i Tomasz Hornik - jurorzy Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, który odbył się w dniach 27-31 lipca w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. 

- Wraz z nestorami tradycyjnej muzyki, którzy nas opuścili, odeszła też pewna epoka. Młodzi wykonawcy starają się zmieniać i uzupełniać swoje repertuary oraz prezentować zapomniane już formy. To jeden z podstawowych kierunków dobrego rozwoju muzyki ludowej - stwierdził Zbigniew Wałach.

 W ramach festiwalu odbyły się dwa przeglądy konkursowe: regionalnych zespołów pieśni i tańca oraz kapel, grup śpiewaczych, mistrzów z uczniami, solistów śpiewaków i instrumentalistów ludowych. W audycji rozmawialiśmy nie tylko o kryteriach i wynikach tych zmagań, ale także o tym, jak współcześnie wygląda tradycyjne muzykowanie w Beskidzie Śląskim, Żywieckim i Sądeckim oraz na Podhalu.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Anna Szotkowska

Goście: Zbigniew Wałach, Małgorzata Kiereś, Aleksander Smaga i Tomasz Hornik (jurorzy Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu)

Data emisji: 7.08.2018

Godzina emisji: 15.00

mko/pg