Z miłości do tradycji: Radomska Inicjatywa Oberkowa

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 15:40
– Zajmujemy się popularyzowaniem kultury tradycyjnej Radomszczyzny. Muzyka i tańce tradycyjne są modne nie tylko na wsiach, ale i w samym Radomiu – mówili w "Źródłach" Czesław Pióro i Łukasz Zaborowski z Radomskiej Inicjatywy Oberkowej.
Audio
  • Czesław Pióro i Łukasz Zaborowski mówią o Radomskiej Inicjatywie Oberkowej (Dwójka/Źródła)
Piotr Gaca, Maria Siwiec, Czesław Pańczak i Józef Pańczak
Piotr Gaca, Maria Siwiec, Czesław Pańczak i Józef PańczakFoto: fot. Grzegorz Śledź/PR2

Radomszczyzna: region mitologiczny, do którego zjeżdżano na spotkania z najlepszymi wiejskimi muzykantami, skąd wziął się wzór muzyki dzikiej, pierwotnej. Region ten nadal tętni miłością do potańcówek i muzyki tradycyjnej. 

– Wychowywałem się blisko skansenu, jeździłem na dożynki. Od dziecka darzyłem kulturę ludową ogromną sympatią. Zrozumiałem, że ma ona ogromny potencjał nie tylko w formie "skansenowej", ale jako żywa tradycja  mówił w "Źrodłach" animator kultury i tancerz, Czesław Pióro.

 Ja dorastałem na radomskim blokowisku, ale interesowałem się dziedzictwem mojego regionu. Kiedy spotkałem Czesława, zrozumiałem, ile można w tej sferze zdziałać – tłumaczył Łukasz Zaborowski, geograf, pisarz i naukowiec. 

Łukasz Zaborowski i Czesław Pióro prowadzą Radomską Inicjatywę Oberkową oraz Republikę Radomską. Czym zajmują się te organizacje? Gdzie są najlepsze potańcówki na Radomszczyźnie i dokąd pójść, aby nauczyć się tańczyć oberki? O tym i o rosnącej fascynacji kulturą ludową w Radomiu w zapisie audycji.


***

Rozmawiała: Justyna Piernik

Goście: Czesław Pióro (animator kultury), Łukasz Zaborski (pisarz, geograf)

Data emisji: 9.11.2018

Godzina emisji: 15.25

Materiał został opublikowany w audycji "Źródła".

at

Czytaj także

Jan Gaca szybko przełamywał lody

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 13:00
- To był na tyle otwarty facet, że zawsze można było do niego przyjechać, przenocować. To, że miał wielu uczniów wynika z jego charakteru, osobowości - mówił w Dwójce Maciej Żurek, jeden z uczniów Jana Gacy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarł Piotr Gaca, mistrz muzyki ludowej

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 13:30
- W nim zawiera się cały XX wiek muzyki wiejskiej - podkreślał w Dwójce Andrzej Bieńkowski, wspominając zmarłego 13 stycznia br. Piotra Gacę, wybitnego muzyka ludowego z Przystałowic Małych.
rozwiń zwiń