Visa For Music i hipnotyczna gnawa

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 11:00
Dobiegł końca coroczny festiwal Visa For Music w Maroku. To spotkanie producentów, organizatorów festiwali i muzyków z całego świata, promujące muzykę afrykańską i bliskowschodnią, ale także muzykę kultur z innych stron świata.
Audio
  • Festiwal Visa For Music i hipnotyzująca gnawa (Dwójka/Źródła)
Visa For Music
Visa For MusicFoto: materiały prasowe

 - W tym roku na nasze zaproszenie odpowiedziało ponad 30 krajów afrykańskich - opowiadał w "Źródłach" Brahim El Maznet, założyciel i dyrektor festiwalu. - Visa For Music to prawdopodobnie największa tego typu konferencja w Afryce, co bardzo istotne, bo na kontynencie nie mamy zbyt wiele platform, na których możemy prezentować naszą muzykę. Do Rabatu przyjeżdża wiele osób z Europy i innych stron świata, co jest niezwykle ważne dla afrykańskiego rynku muzycznego.

Dużo zespołów prezentujących się na festiwalu to młode grupy, łączące tradycje z różnymi współczesnymi gatunkami. Do festiwalu zgłoszono 800 propozycji muzycznych, z czego wybrano 50. Visa For Music to nie tylko koncerty i pokazy, ale także warsztaty, spotkania z artystami i konferencje poświęcone różnym zagadnieniom. 

Kuba Borysiak zaprezentował w "Źródłach" muzykę promowaną na festiwalu. To głównie artyści z kręgu tradycyjnego nurtu gnawa. Zagrali w audycji: Abdul Cabir Meshan, Mokthar Gania, Hamid El Kasri czy Hassan Boussou, jednak największy zachwyt wzbudziła marokańska żeńska formacja Asmaa Hamzaoui & Bnat Tomboktou.

Zachęcamy do zmierzenia się z transowością gnawy i posłuchania audycji Kuby Borysiaka.

 ***

Gnawa to północnoafrykański repertuar starożytnych afrykańskich duchowych pieśni i rytmów religijnych. Jego dobrze zachowane dziedzictwo łączy w sobie rytualną poezję z tradycyjną muzyką i tańcami. Muzyka wykonywana jest w czasie nocnych ceremonii "lila", poświęconych modlitwie i uzdrawianiu pod przewodnictwem przewodnika mistrza, oraz grup muzyków i tancerzy. W tym gatunku muzycznym jedna fraza lub kilka linii powtarza się w kółko, więc utwór może trwać nawet kilka godzin bez przerwy. Jednak to, co wydaje się niewtajemniczonym jedną długą piosenką, to właściwie seria pieśni związanych z opisywaniem różnych duchów.

 ***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiał: Kuba Borysiak

Gość: Brahim El Maznet  (założyciel i dyrektor festiwalu Visa For Music)

Data emisji: 27.11.2018

Godzina emisji: 15.15

gs/at