X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Visa For Music i hipnotyczna gnawa

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 11:00
Dobiegł końca coroczny festiwal Visa For Music w Maroku. To spotkanie producentów, organizatorów festiwali i muzyków z całego świata, promujące muzykę afrykańską i bliskowschodnią, ale także muzykę kultur z innych stron świata.
Audio
  • Festiwal Visa For Music i hipnotyzująca gnawa (Dwójka/Źródła)
Visa For Music
Visa For MusicFoto: materiały prasowe

 - W tym roku na nasze zaproszenie odpowiedziało ponad 30 krajów afrykańskich - opowiadał w "Źródłach" Brahim El Maznet, założyciel i dyrektor festiwalu. - Visa For Music to prawdopodobnie największa tego typu konferencja w Afryce, co bardzo istotne, bo na kontynencie nie mamy zbyt wiele platform, na których możemy prezentować naszą muzykę. Do Rabatu przyjeżdża wiele osób z Europy i innych stron świata, co jest niezwykle ważne dla afrykańskiego rynku muzycznego.

Dużo zespołów prezentujących się na festiwalu to młode grupy, łączące tradycje z różnymi współczesnymi gatunkami. Do festiwalu zgłoszono 800 propozycji muzycznych, z czego wybrano 50. Visa For Music to nie tylko koncerty i pokazy, ale także warsztaty, spotkania z artystami i konferencje poświęcone różnym zagadnieniom. 

Kuba Borysiak zaprezentował w "Źródłach" muzykę promowaną na festiwalu. To głównie artyści z kręgu tradycyjnego nurtu gnawa. Zagrali w audycji: Abdul Cabir Meshan, Mokthar Gania, Hamid El Kasri czy Hassan Boussou, jednak największy zachwyt wzbudziła marokańska żeńska formacja Asmaa Hamzaoui & Bnat Tomboktou.

Zachęcamy do zmierzenia się z transowością gnawy i posłuchania audycji Kuby Borysiaka.

 ***

Gnawa to północnoafrykański repertuar starożytnych afrykańskich duchowych pieśni i rytmów religijnych. Jego dobrze zachowane dziedzictwo łączy w sobie rytualną poezję z tradycyjną muzyką i tańcami. Muzyka wykonywana jest w czasie nocnych ceremonii "lila", poświęconych modlitwie i uzdrawianiu pod przewodnictwem przewodnika mistrza, oraz grup muzyków i tancerzy. W tym gatunku muzycznym jedna fraza lub kilka linii powtarza się w kółko, więc utwór może trwać nawet kilka godzin bez przerwy. Jednak to, co wydaje się niewtajemniczonym jedną długą piosenką, to właściwie seria pieśni związanych z opisywaniem różnych duchów.

 ***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiał: Kuba Borysiak

Gość: Brahim El Maznet  (założyciel i dyrektor festiwalu Visa For Music)

Data emisji: 27.11.2018

Godzina emisji: 15.15

gs/at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak