EtnoKraków/Rozstaje. Muzyka ponad podziałami

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 09:00
Zbliża się 21. odsłona festiwalu EtnoKraków/Rozstaje - jednego z najważniejszych festiwali w Europie, prezentujących muzykę tradycyjną, etno, folkową i world music. W "Źródłach" porozmawialiśmy z Janem Słowińskim, dyrektorem tego wydarzenia.
Audio
  • Rozmowa z Janem Słowińskim, dyrektorem festiwalu EtnoKraków/Rozstaje (Dwójka/Źródła)
Festiwal EtnoKrakówRozstaje 2018
Festiwal EtnoKraków//Rozstaje 2018Foto: Robert Słuszniak dla KBF

Na początku lipca w Krakowie wystąpi ponad 100 artystów z kilkunastu krajów i trzech kontynentów. Tegoroczne święto muzyki etnicznej w Krakowie to blisko 20 koncertów i bogactwo wydarzeń towarzyszących z udziałem artystów z całego świata: warsztaty muzyczne, tradycyjnego rzemiosła, noce tańca. Wystąpi także nagrodzony na tegorocznym festiwalu Nowa Tradycja zespół Trimagine.

- Tegoroczne wydarzenie - jak zapewniał Jan Słowiński, dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje - to święto muzyki etnicznej, silna reprezentacja sceny etnojazzowej, taneczne rytmy z odległych zakątków świata, ale też czas dialogu, nie tylko muzycznego, i spotkań ponad podziałami. W szczególny sposób urzeczywistni je koncert rosyjsko-ukraińskiej grupy Virtualnaja Derevnia. To również czas refleksji dopominający się o dostrzeżenie głosu uchodźców. Pieśni urodzonej w obozie w Sahrawi Azizy Brahim, akompaniującej sobie na bębnie tbal, nadkruszają mury dzielące Maroko i Saharę Zachodnią.

***

Tytuł audycji:  Źródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Jan Słowiński (dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje)

Data emisji: 30.05.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/at