Etnokraków/Rozstaje - różnorodność, zabawa, taniec

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 08:00
W Krakowie trwa jeden z ważniejszych festiwali muzyki tradycyjnej, folkowej i muzyki świata w Polsce Etnokraków/Rozstaje. W "Źródłach" swoimi wrażeniami z festiwalu podzielił się Tomasz Janas - publicysta i krytyk muzyczny.
Audio
  • Etnokraków/Rozstaje - różnorodność, zabawa, taniec (Dwójka/Źródła)
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.

 - Festiwale folkowe mają moc integrującą, spotykają się na nich artyści z całego świata. Odtwarzają pieśni i rytuały jak np. Virtualnaja Derevnia, która rzuca wirtualny pomost między sobą a publicznością, ale również między sobą nawzajem, ponieważ zespół założony został przez studentów rosyjskiego konserwatorium, którzy po ćwierć wieku powrócili do tradycji. Od początku historii zespołu składał się z członków ukraińskich i rosyjskich. Powstało już drugie pokolenie w tej formacji - mówił Tomasz Janas.

Muzyka, którą proponują przywołuje autentyczne, tradycyjne brzmienia. Do tego: niezwykły repertuar, mistrzowskie opanowanie rzadkich instrumentów muzycznych, tradycyjne stroje, koncepcyjne wykorzystanie przestrzeni scenicznej – to wszystko odróżnia Virtual Village od wielu innych grup.

Wśród artystów obecnych na krakowskim festiwalu są laureaci III nagrody na tegorocznym Konkursie Muzyki Folkowej - zespół Trimagine. W audycji także pojawiła się krótka rozmowa z muzykami przed ich krakowskim koncertem w klubie Alchemia.

- Na „Nowej Tradycji” zagraliśmy tylko 20-minutowy fragment koncertu, na EtnoKraków zagramy godzinną całość naszego repertuaru – powiedział Michał Pepol, muzyk kapeli Trimagine. 

Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

***

Tytuł audycji:  Źródła

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Goście: Tomasz Janas (publicysta, krytyk muzyczny), Mariza Nawrocka i Michał Pepol (zespół Trimagine)

Data emisji: 5.07.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/mat.prasowe


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak