Burónka – zanurzeni w tradycji Kurpiów

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 07:00
W "Źródłach" odwiedziła nas Olga Stopińska, wokalistka zespołu Burónka, laureata II nagrody podczas XX Konkursu Muzyki Folkowej “Nowa Tradycja” w 2017 roku. W swoim repertuarze zespół odwołuje się do wokalnych tradycji Kurpiów – Puszczy Zielonej.
Audio
  • Olga Stopińska, wokalistka zespołu Burónka, opowiada o swojej kapeli (Dwójka/Źródła)
Zespół Burónka na Nowej Tradycji 2017
Zespół Burónka na Nowej Tradycji 2017Foto: Grzegorz Śledź

- Jesteśmy obecnie kwartetem, jest ze mną trzech Mateuszy: Woźniak, Sieradzan i Wachowiak. Wywołuje to powszechną radość – mówiła w „Źródłach” wokalistka zespołu, Olga Stopińska. – Wachowiaka usłyszałam po raz pierwszy na Festiwalu „Nowa Tradycja”, zachwycił mnie, chciałam z nim pracować. To on zaprosił do projektu Mateusza Sieradzana z Bum Bum Orchestar.

Autorskich interpretacji doczekały się przede wszystkim pieśni Bronisławy Świder z Bandyś, a także te pochodzące z nagrań archiwalnych. 

- Pojechałam na Kurpie do Bronisławy Świder z Bandyś. Zapragnęłam uczyć się tej tradycji i być tam jak najczęściej. Przez lata śpiewałam muzykę miejską ale szukałam swojego miejsca w tej nowopoznanej tradycji. Miałam potrzebę śpiewania sobą, a wyjeżdzając na Kurpie śpiewałam zupełnie inaczej niż w Warszawie. Takie były początki – dodała Olga Stopińska.

Zespół wystąpi podczas rozpoczynającego się 17 lipca festiwalu Globaltica. Poza tym trwa zbiórka na wydanie debiutanckiej płyty zespołu na platformie "Polak potrafi". Założeniem nagrania płyty jest to, aby nagrać materiał na setkę, żadnych dubli.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

***

Tytuł audycji:  Źródła

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Gość: Olga Stopińska (Burónka)

Data emisji: 12.07.2019

Godzina emisji: 15.15


gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak