X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Głosy z przeszłości - wspomnienia skrzypka Stefana Ostrowskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 09:00
W audycji przedstawimy sylwetkę pochodzącego ze Świętokrzyskiego Gniewięcina Stefana Ostrowskiego, wyjątkowego muzykanta, który swoje pierwsze szlify zdobywał we włościańskiej orkiestrze założonej pod koniec XIX wieku przez hrabiego Stanisława Łosia w Desznie.
Audio
  • Stefan Ostrowski, wychowanek słynnej Orkiestry Włościańskiej opowiada o swoich losach (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Stefan Ostrowski był wychowankiem słynnej Orkiestry Włościańskiej, która powstała we wsi Deszno. Orkiestra liczyła kilkudziesięciu członków i była bardzo popularnym zespołem, nie tylko w powiecie jędrzejowskim ale także w modnych kurortach XIX wiecznej i początku XX wiecznej Polski. Po roku 1905 kapela nie grała przez prawie dwadzieścia lat, ale każdy z muzykantów kapeli miał swoich uczniów. Stefan Ostrowski (urodzony w roku 1903) był jednym z nich, jego uczniem był m.in. Edward Golas.

- Z początku ojciec zaczął uczyć mnie gry na skrzypcach ale nie był pewien, czy to dobrze – wspominał w archiwalnym nagraniu z 1967 roku Stefan Ostrowski. – Później ojciec poprosił skrzypka służącego u hrabiego Łosia o pomoc w mojej edukacji. Uczył mnie on trzy lata i był to bardzo ostry nauczyciel. Dobrze ustawiał palce i sprężystość skrzypcową. Jakoś wytrzymałem i niego, inni uczniowie odeszli od niego, bo on bił. Mnie nigdy nie uderzył. Później uczyłem się u innych. Długo się uczyłem u kapelmistrza Michalskiego. Gdy już byłem nieco mądrzejszy w muzyce, to założyłem swoją orkiestrę w 1935 roku w składzie trzynastu osób. Podczas wojny trzeba było się ukrywać, o graniu nie było mowy. Tuż po wojnie zacząłem znowu grać.

- Posuwałem się do przodu z muzyką. Miałem wielkie zamiłowanie do folkloru i zapisywałem wszystko, co usłyszałem. Mam w archiwum ponad tysiąc melodii. Zapisywałem melodie od staruszków, ludzi, którzy jeszcze na pańskie do pracy chodzili, gdy byli dziećmi - wspominał skrzypek.

Jak kiedyś grano i tańczono? Zapraszamy do odsłuchnia całości audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość:  Stefan Ostrowski

Data emisji: 12.08.2019

Godzina emisji: 15.15


gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak