Zuzanna Bujok: wiślańska muzyka jest łagodna, tak jak te tereny

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 09:00
- U nas raczej nie śpiewali skocznych rzeczy, chyba że na weselu albo na pastwisku, ale też rzadko. My raczej zawsze takie łagodne, taki jest nasz rejon - mówiła w audycji mistrzyni tradycji z Wisły.
Audio
  • Rozmowa ze śpiewaczką ludową Zuzanną Bujok (Dwójka/Źródła)
Zuzanna Bujok
Zuzanna Bujok Foto: Kuba Borysiak

Wiślanka Zuzanna Bujok urodziła się w 1940 roku, od lat silnie związaną jest z ideą kultywowania lokalnej tradycji. Artystka wywodzi się z typowej rodziny górali wiślańskich. Od prawie 20 lat prowadzi dziecięcy zespół folklorystyczny Mali Tkocze, prezentujący tradycyjny, nie stylizowany folklor góralski. Prowadzi żeńską grupę śpiewającą Stejizbianki, wielokrotnie wyróżnianą za kultywowanie archaicznych pieśni ewangelickich i pasterskich. Szyje również stroje góralskie.

- Dużo pieśni pamiętam od ojca, był muzykalny i grał na wielu instrumentach, samouk. Dzisiaj kontynuujemy to w domu, bo i córki moje zajmują się muzyką, i ich dzieci - mówiła bohaterka audycji, która specjalizuje się w repertuarze ewangelickim i pasterskim. - Jak jakaś panna czekała na wybranego, a on zwinął się i poszedł, to ona potem to opłakiwała, i zostawała sama najczęściej, bo mało kiedy jakiś drugi się znalazł. Takie są te pieśni - tłumaczyła Zuzanna Bujok.

W audycji mistrzyni śpiewu wiślańskiego opowiedziała też, skąd wzięła inspiracje do stworzenia w swojej rodzinnej okolicy zespołów śpiewaczych, oraz co w szczególności składa się na ten repertuar. 

 ***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Zuzanna Bujok (śpiewaczka ludowa)

Data emisji: 2.10.2019

Godzina emisji: 15.25

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Malik i trzyrzędówka

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 08:55
Andrzej Malik od dzieciństwa grał w kapelach weselnych. Jest samoukiem, nie uczył się od żadnego muzykanta harmonisty, za to dużo słuchał i podpatrywał w młodości innych znanych muzyków. Dziś jest mistrzem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bracia Mocarscy i rewolucje w muzyce wiejskiej XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 15:56
- Początek wesela był bardzo ciężki, grało się bez przerwy. Dopiero około trzeciej nad ranem można było odpocząć - mówili w "Źródłach" członkowie Kapeli Bolesława Mocarskiego z Brzezinek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieści Łemków z Dolnego Śląska - zespół Łastiwoczka z Przemkowa

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 08:00
Gościem "Źródeł" był Zespół Pieśni i Tańca Łastiwoczka prezentujący kulturę wschodniej i zachodniej Łemkowszczyzny. Ich śpiew to skarbnica ballad, przyśpiewek i śpiewów obrzędowych.
rozwiń zwiń