"Szplin" i spotkanie z Eweliną Grygier

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 10:59
Z kompozytorką i instrumentalistką rozmawialiśmy o jej najnowszej solowej płycie. Na "Szplin" składają się autorskie kompozycje inspirowane muzyką tradycyjną - głównie celtycką - które łączą akustyczne brzmienia z ethnojazzową improwizacją.
Audio
  • Ewelina Grygier o swojej solowej płycie "Szplin" (Dwójka/Źródła)
Okładka płyty Szplin Eweliny Grygier.
Okładka płyty 'Szplin" Eweliny Grygier.Foto: mat. pras.

Ewelina Grygier to znana w świecie muzyki folkowej i tradycyjnej flecistka - gra na drewnianym flecie poprzecznym, ale i flażolecie. W dorobku ma współpracę z zespołem Danar, Macalla Trio, gitarzystą Tomaszem Bielą, Warsaw Gamelan Group, GreenWood czy Haliną Mlynkową. "Szplin" to jej solowa płyta, ale zrealizowana z plejadą innych muzyków. W tym gronie są: Jan Kłoczko, Wiktor Bartczak, 
Patrycja Betley, Tomasz Biela, Wojtek Braszak, Paul Dangl, Patryk Hołoga, Maja Kłoczko, Wiosna Kłoczko, Damian Marat, Małgorzata Mycek, Cornelia Tin Whistle Group - Łukasz Bobiński, Wojciech Brzustowski, Justyna Brzustowska, Jan Kociszewski, Maja Kunkowska, Zuzanna Mateńczuk, Tymoteusz Piechowiak, Eryk Ryński, Hanna Solecka, Marta Szabelska, Wiktoria Wielanek.

- Ta płyta podsumowuje całą moją drogę muzyczną, już dwudziestoletnią. Nie mogło na niej zabraknąć osoby z którą weszłam w świat muzyki, Patrycji Betley - mówiła Ewelina Grygier. 

A podstawą jej inspiracji jest muzyka irlandzka, która otworzyła przed artystką drzwi do świata muzyki celtyckiej, tradycyjnej, folkowej czy nawet jazzowe. - Inspiracje celtyckie to moje korzenie, na każdą muzykę zawsze patrzę przez pryzmat irlandzkiej, bo ona była pierwszą - przyznała, tłumacząc jednocześnie, do czego odnosi się tytuł płyty.

- Szplin jestem na pewno, w każdym stopniu jest nim każdy - powiedziała o określeniu wywodzącym się z gwary wielkopolskiej. - Oznacza ono postrzeleńca, wariata, kogoś, kto ma bzika na jakimś punkcie. Ja mam na punkcie muzyki irlandzkiej. 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Ewelina Grygier

Data emisji: 16.03.2020

Godzina emisji: 15.15

at