Cüneyt Sepetçi i turecki sekret dobrej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 16:00
W audycji spotkaliśmy się z charyzmatycznym liderem grupy Cüneyt Sepetçi & Orchestra Dolapdere, wspominając ich występ na festiwalu Ethnoport w Poznaniu w 2018 roku.
Audio
  • Różne wydania muzyki romskiej (Dwójka/Źródła)
Okładka płyty Cuneyt Sepetci  Orchestra Dolapdere
Okładka płyty Cuneyt Sepetci & Orchestra Dolapdere Foto: mat. promocyjne

"Cüneyt Sepetçi dźwiękami klarnetu mistrzowsko maluje nasycone energią i epatujące witalnością muzyczne obrazy z życia tureckich Romów", pisali organizatorzy koncertu w Poznaniu. Muzyka grupy to z kolei wyraz przywiązania dla tanecznego żywiołu, energii, żywotności i otwartości romskiej muzyki.

- Gramy dosłownie wszędzie: na festiwalach, weselach, różnego rodzaju imprezach. Gramy po prostu muzykę - tłumaczył w audycji Cüneyt Sepetçi, romski wirtuoz klarnetu. - Najczęściej są to melodie znane w całej Turcji, popularne także w Grecji czy Bułgarii. Moim pierwszym mistrzem był mój dziadek, który był świetnym muzykiem, ale znanym tylko w Dolapdere - opowiadał muzyk.

Przyznał, że swoją muzykę tworzy także z inspiracji twórczością innych tureckich muzyków, a wykorzystuje w niej nie tylko typowe romskie instrumenty, takie jak klarnet, skrzypce, darabuka, ale i lutnię oud czy wiolonczelę. - To troche jak z dobrze przyrządzonym daniem: jeśli ma się dobre składniki i kucharz zna się na swojej robocie, wszystko będzie w porządku - zdradził sekret tureckiej muzyki.

Oprócz Cüneyt Sepetçi & Orchestra Dolapdere w magazynie słuchaliśmy także muzyki Parno Graszt, Romano Drom, Šabana Bajramovica i Teresy Mirgi, a także zaproszenia na webinarium Archiwa Dostępne, dotyczącego podstaw prowadzenia archiwum społecznego.

- Inicjatywa powstała z poczucia potrzeby zwiększenia dostępu do archiwów związanych z historią i kultury wsi, umożliwiających prezentowanie tych sfer z perspektywy jej mieszkańców - tłumaczyła w "Źródłach" Marta Tarnowska, wiceprezeska Forum Muzyki Tradycyjnej. - Dostęp do archiwów instytucjonalnych i społecznych jest utrudniony, każdy wie, że procedury dostępu do nich są dosyć skomplikowane, a zarazem do dużej części zbiorów organizacji pozarządowych trudno dotrzeć. Postanowiliśmy wyjść temu naprzeciw i pokazać, jak zabrać się za porządkowanie swoich skarbów i jak je później udostępniać.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Goście: Marta Tarnowska (wiceprezeska Forum Muzyki Tradycyjnej), Cüneyt Sepetçi (muzyk)

Data emisji: 4.06.2020

Godzina emisji: 15.15

at