REKLAMA

Sefardyjka znad Wisły

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2010 12:00
Anna Jagielska – Riveiro jest jedyną polską pieśniarką specjalizującą się w średniowiecznej muzyce Żydów z Półwyspu Iberyjskiego.
Audio

- Tematem tym zajmuje się od bardzo wielu lat. W 1992 roku byłam w Hiszpanii. Studiowałam ten temat z Montserrat Figueras, słynną śpiewaczką katalońską. Wtedy ta muzyka była w Polsce zupełnie nieznana i potrzeba było bardzo dużej gimnastyki, żeby sprowadzić skądś te pieśni. Pisałam po całym świecie i ściągałam – opowiadała Anna Jagielska-Riveiro w audycji Marii Baliszewskiej "Źródła".

Muzyka sefardyjska to muzyka Żydów zamieszkujących w średniowieczu Półwysep Iberyjski. Wywodzi się z Hiszpanii, czyli Sefarad, jak nazywano ją po hebrajsku. Kres panowania muzułmańskiego na Półwyspie Iberyjskim i wypędzenie Żydów (w końcu XV w.) sprawiły, że emigrująca z Hiszpanii ludność niosła za sobą w świat tradycję muzyczną sięgającą dawnych wieków. Pieśni przez wieki przekazywano sobie ustnie z pokolenia na pokolenie.

Ich interpretacji w wykonaniu Anny Jagielskiej-Riveiro będzie można wysłuchać na specjalnym koncercie "Zapomniane Księżyce", który odbędzie się 24 października o godz. 15.00, na Zamku Królewskim w Warszawie, Pałac pod Blachą, Pl. Zamkowy 4.

W programie występu znajdą się pieśni wykonane w oryginalnym języku ladino, nawiązujące do tradycji wykonawczych średniowiecznej Hiszpanii, jak również do stylu wykonań pieśni sefardyjskich w arabskiej części basenu Morza Śródziemnego.

Koncert poprzedzi wykład "Pod niebem Sefarad" - spotkanie z dr Gerardo Beltranem, poetą i tłumaczem meksykańskim, wykładowcą Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.

bch