X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sefardyjka znad Wisły

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2010 12:00
Anna Jagielska – Riveiro jest jedyną polską pieśniarką specjalizującą się w średniowiecznej muzyce Żydów z Półwyspu Iberyjskiego.
Audio

- Tematem tym zajmuje się od bardzo wielu lat. W 1992 roku byłam w Hiszpanii. Studiowałam ten temat z Montserrat Figueras, słynną śpiewaczką katalońską. Wtedy ta muzyka była w Polsce zupełnie nieznana i potrzeba było bardzo dużej gimnastyki, żeby sprowadzić skądś te pieśni. Pisałam po całym świecie i ściągałam – opowiadała Anna Jagielska-Riveiro w audycji Marii Baliszewskiej "Źródła".

Muzyka sefardyjska to muzyka Żydów zamieszkujących w średniowieczu Półwysep Iberyjski. Wywodzi się z Hiszpanii, czyli Sefarad, jak nazywano ją po hebrajsku. Kres panowania muzułmańskiego na Półwyspie Iberyjskim i wypędzenie Żydów (w końcu XV w.) sprawiły, że emigrująca z Hiszpanii ludność niosła za sobą w świat tradycję muzyczną sięgającą dawnych wieków. Pieśni przez wieki przekazywano sobie ustnie z pokolenia na pokolenie.

Ich interpretacji w wykonaniu Anny Jagielskiej-Riveiro będzie można wysłuchać na specjalnym koncercie "Zapomniane Księżyce", który odbędzie się 24 października o godz. 15.00, na Zamku Królewskim w Warszawie, Pałac pod Blachą, Pl. Zamkowy 4.

W programie występu znajdą się pieśni wykonane w oryginalnym języku ladino, nawiązujące do tradycji wykonawczych średniowiecznej Hiszpanii, jak również do stylu wykonań pieśni sefardyjskich w arabskiej części basenu Morza Śródziemnego.

Koncert poprzedzi wykład "Pod niebem Sefarad" - spotkanie z dr Gerardo Beltranem, poetą i tłumaczem meksykańskim, wykładowcą Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak