REKLAMA

Góralszczyzna zjednoczona. Zbliża się 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 16:00
We wtorkowym magazynie zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Dzieje tej imprezy sięgają czasów II Rzeczpospolitej, a rodowód można łączyć z koncepcją "Związku Ziem" wyrosłą na gruncie podhalańskiego regionalizmu, skonkretyzowaną w latach 20. XX wieku przez Władysława Orkana.
Audio
  • Anna Chowaniec-Rybka zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich (Dwójka/Źródła)
Hanna Chowaniec-Rybka podczas rozmowy z Marią Baliszewską
Hanna Chowaniec-Rybka podczas rozmowy z Marią BaliszewskąFoto: Maria Baliszewska

Proponowana przez niego koncepcja zakładała zjednoczenie wszystkich grup zamieszkujących polskie Karpaty, od Huculszczyzny aż po Beskid Śląski i stworzenie dla tak pojętego organizmu wspólnego programu rozwoju. 53. odsłonę festiwalu zapowiedzilei nasi goście: Anna Chowaniec-Rybka, jego dyrektor artystyczna, dr Bożena Lewandowska przewodnicząca jury i Krzysztof Trebunia-Tutka, który opowie, jak powstał projekt Kapeli Trebuniów-Tutków z Gruzinami i zespołem Urmuli.

- W ferworze walki i ogromnych przygotowań już dzielimy się dobrą energią i czekamy na publiczność! - mówiła Anna Chowaniec-Rybka, która w tym roku objęła fotel dyrektor artystycznej festiwalu. Zapowiedziała, że na słuchaczy mnóstwo atrakcji, zarówno starego typu, jak i nowego, znakomici artyści, wspaniałe zespoły, koncert na Folkową nutę, Roby Lakatos, Hajda Banda, Trebunie-Tutki z Kwintetem Urmuli. Do tego promocja książki Józefa Pitonia, który właśnie skończył 90 lal, w tymi film o nim, a nawet wesele! - 12 zespołów z zagranicy, z całego świata, cztery z Polski, piękna muzyka, tanieć, śpiew, wielobarwne stroje na przemarszu, i na koncercie. Do tego warsztaty, animacje dla najmłodszych, a wszystko dzieje się na powietrzu - zachęcała.


trombita górale Polona.jpg
Zobacz:
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich po raz 53.!

Festiwal to dziewięć dni, a jego trzon to dwa konkursu - pieśni i tańca górali z całego świata i konkurs kapel, śpiewaków i instrumentalistów ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki, które stawiają przede wszystkim na autentyczność: muzyki, artystów, obrzędów. W tym roku jest wyjątkowo ważny dla Chowaniec-Rybki, która przez całe życie jest z nim związana, ale w tym roku go nadzoruje. - Ten festiwal jest mi bardzo bliski, od pierwszej klasy byliśmy na nim niemal co roku, później brałam udział jako artystka, wokalistka, prowadząca, a teraz po raz pierwszy jako dyrektor artystyczna. Ta muzyka to jest nasze życie, codzienność, wyrośliśmy na niej brzmi za każdym razem inaczej i można dostrzec w niej co innego. 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Maria Baliszewska

Data emisji: 16.08.2022

Godzina emisji: 15.15