"Jak robisz folk, to jedź na Nową Tradycję"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 13:14
- Ten festiwal scala środowisko muzyki folkowej i to jest fajne - mówi Karolina Cicha. - To jest jasno określone, jeśli zrobisz materiał folkowy, idź na Nową Tradycję. Warto to tu pokazać, by zderzyć się z ludźmi, którzy są specjalistami w tej dziedzinie.
Audio
Karolina Cicha
Karolina CichaFoto: Grzegorz Śledź/Polskie Radio

- Chyba pierwszy raz grałem tu 10 lat temu - mówi Bart Pałyga z grypy Cicha & Spółka. - To jest czwarty, albo piąty raz jak tu występuję. Nie liczę przypadku, gdy wpadłem tutaj, spotkałem akurat Mosaic. Mateusz (przyp.red.Szemraj) nie mógł zagrać. Dostali nagrodę, a on akurat w niedzielę nie mógł zagrać finału. Wpadłem prosto z Izraela z lutnią i jak oni to zobaczyli, powiedzieli, zagraj za Mateusza. No i grałem.
Tym razem Bart Pałyga razem z grupą Cicha & Spółka zagrali na koncercie finałowym. Muzycy z Podlasia zdobyli najważniejsze wyróżnienie - przyznano im Grand Prix oraz Nagrodę Indywidualną im. Czesława Niemena dla Karoliny Cichej za osobowość i ekspresję sceniczną.
Cicha interesuje się mało znaną piosenką ludową Podlasia. Zbiera pieśni mniejszości narodowych Tatarów, Żydów. Mówią, że mało kto zdaje sobie sprawę, jak bardzo różnorodna była scena muzyczna Podlasia.
Laureatów i gości festiwalu Nowa Tradycja będziemy w "Źródłach" przedstawiać w najbliższych audycjach.

W audycji również rozmowa z uczestnikami festiwalowego koncertu specjalnego pamięci Władysława Trebuni-Tutki.

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Nowa Tradycja podlaskie
Czytaj także

Muzyka Źródeł: Beskid Żywiecki

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 16:00
W pierwszej części koncertu inauguracyjnego 16. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" wystąpili muzycy ludowi z Beskidu Żywieckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cicha & Spółka - śpiewają pieśni w znikających językach

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 09:00
- Tatarzy na Podlasiu nie śpiewają, nie znają języka. Ja ich uczyłam pieśni - mówiła Karolina Cicha w "Dwójce". Muzyczka jest bardzo mocno osadzona w swoim miejscu, na Podlasiu. Podczas konkursu Nowej "Tradycji" śpiewała pieśni tatarskie oraz pieśni w języku jidisz i - wygrała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cicha & Spółka na Konkursie "Nowa Tradycja"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2013 20:09
17 maja na Scenie Studia Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpiła pierwsza grupa wykonawców zakwalifikowanych do udziału w Konkursie „Nowa Tradycja” 2013. Zapraszamy do obejrzenia występu zespołu Cicha & Spółka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztetl na Konkursie "Nowa Tradycja"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2013 20:09
18 maja na Scenie Studia Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpiła druga grupa wykonawców zakwalifikowanych do udziału w Konkursie „Nowa Tradycja” 2013. Zapraszamy do obejrzenia występu zespołu Sztetl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lesja Folk na Konkursie "Nowa Tradycja"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2013 20:09
18 maja na Scenie Studia Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpiła druga grupa wykonawców zakwalifikowanych do udziału w Konkursie „Nowa Tradycja” 2013. Zapraszamy do obejrzenia występu zespołu Lesja Folk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nowa Tradycja" 2013. Nagroda za wierność muzyce swojego miejsca

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 07:17
- Wydaje mi się, że była jednomyślność i zgoda. Dla wszystkich członków jury to było jasne - mówił o werdykcie przewodniczący jury, muzyk Olo Walicki. Wygrali śpiewający pieśni tatarskie i pieśni w jidisz muzycy z Podlasia.
rozwiń zwiń