Wspólna energia Samych Suk

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 13:00
- Nasza piątka to idealna całość. Każda z nas jest istotnym elementem spajającym grupę - mówiły w Dwójce członkinie zespołu Same Suki. W "Źródłach" spotkaliśmy się z artystkami przy okazji premiery ich płyty "Niewierne".
Audio
  • Członkinie zespołu Same Suki opowiadają o swojej płycie "Niewierne" (Źródła/Dwójka)
Zespół Same Suki
Zespół Same SukiFoto: mat. prasowe

- Zespół powstał na miesiąc przed festiwalem - opowiadały członkinie Samych Suk. - Pięć prób, jedno demo… i nagroda. Właśnie dzięki niej powstała ta płyta. Album powstawał przez rok, bo chciałyśmy dać sobie czas na przemyślenie materiału. Sesje nagraniowe odbyły się dopiero w czerwcu 2013 r. Myślę, że dzięki temu efekt finalny jest wart polecenia - dodały.

Same Suki określają siebie jako "rewolucyjną kobiecą formację folkową". Nazwa zespołu związana jest z występującą w niej suką biłgorajską, staropolskim instrumentem smyczkowym. - Suka biłgorajska to był swego rodzaju element wyjściowy, punkt zapalny, iskra, podstawa naszej energii - powiedziały artystki. - Nasza muzyka nie opiera się jednak tylko na niej. Najistotniejsze jest połączenie brzmień wszystkich instrumentów w jedno wspólne brzmienie zespołu. To zresztą widać na próbie, gdy nie ma jednej z nas. Wyraźnie wtedy brakuje elementu spajającego całą grupę. Nasza piątka to idealna całość - mówiły.

Zespół Same Suki tworzą: Magdalena Wieczorek-Duchewicz (wokal), Helena Matuszewska (suka biłgorajska, rebab turecki, skrzypce), Marta Sołek (suka biłgorajska, fidel płocka, gadułka), Justyna Meliszek (wiolonczela) i Patrycja Napierała (bendir, cajon, instrumenty perkusyjne). - Mamy to szczęście, że każda z nas jest z innego światka muzycznego - mówiły artystki. - Jest trochę klasyki, trochę rozrywki, jest dużo folku i muzyki tradycyjnej. Tak się złożyło, że te pięć kobiecych energii muzycznych spotkało się. Spróbowałyśmy to połączyć i tak powstała płyta "Niewierne" - opowiadały.

Sesje nagraniowe płyty "Niewierne" ufundowane zostały przez Program 2 Polskiego Radia.

Audycję prowadził Piotr Kędziorek.

Okładka
Okładka płyty "Niewierne" zespołu Same Suki; foto: mat. prasowe

mc

Zobacz więcej na temat: folk MUZYKA Nowa Tradycja
Czytaj także

Konkursowe zmagania "Nowej Tradycji"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 11:34
Obejrzyj występy pierwszego dnia przesłuchań XV Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja”!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bubliczki chcą wyjść z folkowego poletka

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 20:00
- Chcemy, żeby nie tylko nasza twórczość, ale w ogóle muzyka folkowa dotarła do szerszego grona odbiorców - mówili w Dwójce członkowie zespołu Bubliczki, którzy wydali właśnie swój drugi album "Trubalkan".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie bójmy się słowa "Cygan"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 15:54
– Określenie "Cygan" jest zakorzenione w języku polskim i nie jest jednoznacznie pejoratywne. Niesie za sobą wiele pozytywnych znaczeń, emocji i nie powinno się go wykorzeniać – mówiła w audycji "Źródła" Marta Godlewska-Goska.
rozwiń zwiń